Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:20

Źródła pozyskiwania rzetelnej informacji

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(2 votes)
Źródła pozyskiwania rzetelnej informacji, weryfikacja jakości wiadomości 
Tworząc obojętnie jaką publikację, najpierw musimy zebrać pewne wiadomości. Po co? Ponieważ to pomoże nam uniknąć podstawowych błędów w naszym tekście, jak np. stwierdzenie, iż przez Warszawę przepływa Odra. Skąd jednak brać informacje i, co najważniejsze, jak je weryfikować?
 
Źródła informacji
Współcześnie najpopularniejszym źródłem informacji jest internet. Nic w tym dziwnego – w końcu przy pomocy kilku kliknięć jesteśmy w stanie zdobyć naprawdę ogromne pokłady wiedzy, gdyby nie jeden podstawowy problem. W internecie publikować może tak naprawdę każdy, przez co nie wszystkie informacje możemy uznać za rzetelne i prawdziwe. Tym problemem jednak zajmiemy się później, a teraz wróćmy do tematu. Jak wyszukać informacje w internecie? Wbrew pozorom nie jest to aż takie łatwe – okazuje się, że większość z nas często nie potrafi znaleźć w zasobach sieci tego, czego potrzebuje. Ważne jest więc przed otworzeniem wyszukiwarki, zastanowić się, czego dokładnie szukamy. Spróbujmy teraz swój problem ubrać w proste zdanie lub frazę, która pozwoli nam przeszukać otchłanie internetu. Nadal nie mamy informacji, której potrzebujemy? No cóż, jeśli szukamy czegoś bardzo konkretnego, np. tytułu gazety z danego roku lub zagadnień związanych z wąską dziedziną wiedzy, wówczas spróbujmy znaleźć specjalistyczną wyszukiwarkę. W ten sposób nie będziemy musieli przekopywać się przez setki stron nie związanych z tematem naszych poszukiwań. Jeśli nasza publikacja w większej części będzie potrzebowała specjalistycznej wiedzy, wówczas warto najpierw zgromadzić kilka specjalistycznych wyszukiwarek oraz portali poświęconych danej tematyce. W ten sposób research będzie znacznie prostszy.
 
A co jeśli internet zawiedzie? Pozostają inne źródła informacji, takie jak książki, archiwa czasopism, które są dostępne niemalże w każdej bibliotece oraz... rozmowy z ludźmi. W dzisiejszych czasach nie docenia się już wiedzy posiadanej przez innych ludzi, dlatego czasami warto wyjść przed szereg i zacząć rozmawiać. Ale z kim? Zacznij od znajomych i bliskich – prawdopodobnie podsuną Ci trop, gdzie znajdziesz informacje np. dotyczące konszachtów w radzie miasta czy też układów w szpitalach. Nie bój się o pewne rzeczy pytać ekspertów – jeśli nie masz dostępu w swoim mieście do osób zajmujących się pożądaną przez Ciebie dziedziną, nie wahaj się przed napisaniem maila do danej osobistości, z prośbą o kontakt. Prędzej czy później dostaniesz to, czego potrzebujesz, a satysfakcja płynąca ze zdobycia konkretnej i rzetelnej wiedzy będzie niezastąpiona.
 
Weryfikacja
Skąd jednak wiedzieć, że to, co zebraliśmy, ma naprawdę jakąś wartość? No cóż, weryfikacja to dość pracochłonny proces, wymagający od nas umiejętności szukania w różnych źródłach. Jeśli wyszukasz coś w internecie, sprawdź w specjalistycznej książce czy informacja jest prawdziwa, a jeśli nadal masz wątpliwości – zapytaj jakiegoś eksperta. Czasami sama weryfikacja wiadomości może trwać dłużej niż znalezienie wiadomości, przez co często przez pisarzy jest pomijana. Pytanie tylko, czy warto ryzykować i wystawiać się na ośmieszenie z powodu oszczędności na czasie? Odpowiedź pozostawiamy każdemu z Was, ponieważ pisarz sam musi podjąć decyzję: czas czy rzetelność? Oczywiście obie opcje można połączyć, o ile wie się jak to zrobić, aby nie stracić. Tak czy siak, chcąc w pełni zweryfikować informację, musisz skorzystać przynajmniej z dwóch źródeł: książek/czasopism oraz ludzi. Jeśli dana wiadomość dotyczy jakiejś małej miejskiej plotki, nie bój się wypytywać o nią różne osoby. W ten sposób nie tylko potwierdzisz lub zanegujesz swoje zdobyte informacje, ale może także je uzupełnisz o ciekawe i znane tylko nielicznym szczegóły. 
 
Last modified on piątek, 20, wrzesień 2013 08:16
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com