Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 29, czerwiec 2019 19:59

Ile czasu poświęcać dziennie na pisanie?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(0 votes)

8 godzin czy 10 minut? Wszystko zależy od naszej sytuacji zawodowej. Pisanie, tak jak i każda forma pracy z domu, wymaga od zainteresowanego pewnej dyscypliny. Siedząc w domu ciężko się skupić na zadaniu – a to można nastawić pranie, a to sąsiad puści głośniej muzykę, a to trzeba ugotować obiad. Dlatego niektórzy eksperci, doradzający początkującym pisarzom, radzą, aby każdego dnia pisaniu poświęcać określoną ilość czasu. Czy ma to sens? I ile czasu faktycznie pisać w ciągu dnia?

Ile czasu poświęcać na pisanie?

 

Wszystko zależy od tego, ile posiadamy obowiązków i czy poza twórczością literacką posiadamy jakieś dodatkowe zobowiązania zawodowe. Inaczej bowiem wygląda dzień „zawodowego pisarza”, który może zaplanować pełne 8 godzin pisania a inaczej kogoś, kto pracuje na etacie w innym zawodzie. Ile zatem czasu poświęcać pisaniu? W przypadku, gdy pisanie jest naszą pracą (brak innych zleceń, pracy na etacie) warto poświęcić mu ok. 6-8 godzin dziennie. Nie musi to być tworzenie właściwego utworu – mogą to być wprawki, ćwiczenia pisarskie czy też gromadzenie materiałów do książki. W sytuacji, gdy dodatkowo pracujemy poza pisaniem, warto poświęcić tej czynności minimum 1 godzinę w ciągu dnia. 

Pisz każdego dnia – czy to ma sens?

Metoda „narzucenia” sobie napisania czegoś każdego dnia sprawdza się o tyle, że wyrabiamy sobie pewien nawyk. W planie dnia MUSIMY bowiem znaleźć czas na napisanie chociażby jednej strony A4. W ten sposób przestajemy przekładać na wieczne niedoczekanie proces twórczy. Po prostu – siadamy i piszemy, bo musimy. Z drugiej strony – łatwo popaść w rutynę a dodatkowo, zniechęcić się do samego pisania. Jeśli bowiem coś się staje przymusowe, to przestajemy się aż tak starać. Trzeba „odbębnić” swoje i tyle. A nie o to chodzi. Jeśli coś tworzymy, to chcemy, aby efekty pracy były nie tylko „jako takie”, ale takie, by spodobały się szerszej publiczności. Dlatego, jeśli ze względu na ilość obowiązków nie ma możliwości codziennego pisania – dobrze jest zaplanować czas na twórczość w perspektywie tygodnia. Czyli: w ciągu 7 dni minimum 4 godziny będę pisać. To da pewną elastyczność czasową a dodatkowo, nie będziemy się obwiniać za niewypełnienie planu.