piątek, 31, maj 2019 21:21

Bezpieczeństwo rękopisu, czyli na czym pisać książkę?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(1 Vote)

Początkujący pisarze często nie zastanawiają się nad tym, gdzie pisać swój utwór. Zazwyczaj włączają komputer, otwierają pierwszy lepszy edytor tekstu i biorą się za pisanie. Okazuje się jednak, że w czasach, kiedy dane są cenniejsze od diamentów i ropy naftowej, warto zastanowić się nad tym, gdzie tworzyć swój utwór. W końcu nikt z nas nie chce zostać okradziony, prawda?

Pisanie na komputerze

Najbardziej popularna i wygodna metoda, również jeśli chodzi o późniejszą edycję tekstu czy też nanoszenie poprawek redaktora z wydawnictwa. Jednak zazwyczaj tworzymy nasz utwór na tym samym komputerze, z którego korzystamy na co dzień. W większości przypadków jest to sprzęt, który posiada darmowe oprogramowanie antywirusowe, jest spersonalizowany (dla naszej wygody i łatwości przenoszenia plików) i...szpiegowany. Podczas instalacji systemu, często nawet nie zauważamy, że zgadzamy się na śledzenie naszych poczynań i plików, jakie widnieją na dysku. Słowem – zostawiamy furtkę do wykradania danych. Co więc zrobić? Zachować kilka podstawowych zasad ostrożności, tj:

  1. tworzyć na komputerze bez dostępu do internetu;
  2. posiadać dobry program antywirusowy, który chroni przed śledzeniem (ważne, jeśli jednak nie chcemy skorzystać z pierwszej rady);
  3. tworzyć kopie zapasowe dokumentów na zewnętrznych dyskach (lepiej nie zapisywać w chmurze). 

Pisanie na maszynie

Maszyny do pisania wracają nieco do łask. Z jednej strony stanowią świetny element dekoracyjny do gabinetu pisarza, z drugiej – są praktyczne. Od razu tworzymy gotowy rękopis, którego nie trzeba dodatkowo drukować, kopiować. Jednak istnieje tutaj podstawowa wada – popełnienie błędu oznacza przepisanie strony na nowo, tak samo jak przy jakichkolwiek poprawkach. Drugą wadą jest fakt, iż nie mamy kopii zapasowej dokumentu, chyba, że użyjemy specjalnej kalki. Dodatkowo koniec końców i tak trzeba będzie przepisać treść na dysk komputera – jeśli nie zrobimy tego my, to może to zrobić ktoś z wydawnictwa, aby połamać tekst i móc go wysłać do druku. 

Pisanie ręczne

Praktyczne, jeśli jesteśmy w podróży i nie chcemy dźwigać ze sobą komputera. Wystarczy kawałek papieru i cokolwiek do pisania, by przystąpić do pracy twórczej. Jednak wadą, i to poważną, jest to, iż ostatecznie i tak musimy rękopis przepisać na komputerze lub maszynie, aby dostarczyć kopię chociażby do wydawcy. Dlatego – pisanie ręczne jest w porządku, kiedy to jest jedyna opcja zapisania czegoś, jednak nie warto w ten sposób tworzyć całej powieści.