Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 18, luty 2018 13:33

Jak stworzyć scenę przyjęcia?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Przyjęcie kojarzy nam się raczej z dawnymi czasami, kiedy to gospodarze zapraszali oficjalnie gości po to, by coś uczcić lub spędzić wspólnie czas. Aktualnie taka forma rozrywki raczej odeszła do lamusa, jednak w powieściach można spokojnie ją wykorzystać, chociażby do pokazania życia wyższych sfer, dyplomatów lub jako ukazanie obyczajów w powieści historycznej. Jak dobrze opisać przyjęcie?

Jaki jest cel przyjęcia?

Przede wszystkim na samym początku warto zadać sobie pytanie, po co chcemy wprowadzić taką scenę do utworu. Co chcemy nią osiągnąć? Zazwyczaj podczas przyjęcia nadarza się doskonała okazja do zaznajomienia bohatera z użyteczną osobą, która na co dzień jest dla niego niedostępna. To także sposób na uzyskanie informacji: czy to w bezpośredniej rozmowie z zainteresowanymi osobami, czy też zwyczajnie podsłuchując innych. 

Oficjalnie czy nieoficjalnie?

Tworząc scenę przyjęcia dobrze jest także zastanowić się, czy chcemy naszego bohatera tam umieścić oficjalnie czy też ma się on na nie zakraść. W zależności od tego, nasza postać będzie działała mniej lub bardziej dyplomatycznie. Kiedy decydujemy się na oficjalną formę, wówczas bohater będzie musiał dopasować się do panujących konwenansów i protokołu. Jeśli z kolei jest on nieoficjalnym gościem lub wręcz się na nie wprosił czy też wkradł – wówczas warto postarać się o to, aby był jak najmniej rzucający się w oczy. Można go przebrać za kogoś z obsługi lub przedstawić jako dalekiego krewnego jednej z zaproszonych osób. 

Elementy przyjęcia

Istotne jest, aby sama scena przyjęcia nie była też ani zbyt rozwlekła, ani zbyt krótka. Nie można się ograniczyć wyłącznie do uzyskania/podsłuchania kluczowej wiadomości przez bohatera. Trzeba tutaj nadać pewną realność, czyli ukazać elementy przyjęcia. Posiłki, rozmowy z gospodarzami, tańce lub inne zabawy. Ważne, aby nie zapomnieć o głównej atrakcji wieczoru: może to być aukcja charytatywna, wręczenie nagrody czy też przybycie honorowego gościa. Po tym punkcie kulminacyjnym zazwyczaj można zakończyć opis sceny, ukazując w jaki sposób bohaterowi udało się wymknąć z przyjęcia. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com