Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 06, styczeń 2018 13:53

Jak nie poddać się schematowi?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Tworzysz książki, masz już wyrobiony własny styl, może nawet udało Ci się je sprzedać i zyskać jakąś sławę. Jednak czujesz, że coś jest nie tak – gdy przeglądasz swoje utwory, masz wrażenie, że są one do siebie podobne. Przy kolejnej łatwo byłoby Ci rozszyfrować, jakie będą poszczególne elementy fabuły. To wyraźny znak, że popadłeś w schemat. Jak z tym walczyć?

Jak rozpoznać wpadnięcie w schemat?

Przede wszystkim musisz wrócić do swoich wcześniejszych utworów i przeczytać je jeszcze raz. Następnie sprawdź, czy przypadkiem zbyt często nie powtarzasz tych samych sekwencji wydarzeń a bohaterowie nie są kalkami swoich poprzedników. Oczywiście, masz własny styl i pewne podobieństwa zawsze będą występować, jednak łatwo wyczuć pewną przesadę. Pomocne jest również zasięgnięcie opinii innej osoby, która powinna przeczytać wszystkie lub wybrane utwory. Warto także słuchać swojego redaktora z wydawnictwa, który może w pewnym momencie zwrócić uwagę na fakt, że po raz kolejny tworzysz historię praktycznie o tym samym. 

Dlaczego wpadamy w schemat?

To proste: jeśli odnieśliśmy sukces, chcemy go powtórzyć a do tego najłatwiej dążyć sprawdzoną metodą. I nie jest to problemem, o ile nie wydamy kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu książek opartych na tej samej kanwie. To bezpieczne rozwiązanie, ale też prowadzące do zubażania naszego stylu i zastopowania rozwoju warsztatu pisarskiego. 

Jak radzić sobie ze schematycznością?

Przede wszystkim eksperymentami. Nie wszystkie będą udane. Jeśli jesteś świetnym dramaturgiem,  może Ci się nie powieść napisanie dobrej komedii. W takiej sytuacji możesz eksperymentować z różnymi podtypami gatunku. Ważne, aby rozpisać sobie różne pomysły na fabułę i porównać z tymi, jakie pojawiały się do tej pory. Niestety, bez ćwiczeń, prób i błędów, nie wyrwiesz się z rutyny. A przede wszystkim – wyrwij się z pisarskiego marazmu i poszukaj innych tematów, niż te, które do tej pory wykorzystywałeś. Postępuj tak, jak przy blokadzie pisarskiej: idź na spacer, wyjedź, poznawaj ludzi, czytaj porady. W ten sposób powoli uda Ci się zażegnać schematyczność. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com