niedziela, 17, grudzień 2017 18:09

Jak poprawiać błędy w swoim utworze?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Nie ma trudniejszej pracy od poprawiania błędów. Szczególną trudność sprawia poprawianie samego siebie, kiedy trzeba krytycznym okiem spojrzeć na to, co udało nam się stworzyć. Łatwo tutaj popaść w jedną ze skrajności: nadmierną pobłażliwość lub nadmierny krytycyzm. Obie nie przynoszą utworowi niczego dobrego a i my jedynie się frustrujemy. Jak poprawiać swój utwór?

Pisz kilka wersji sceny

Jeśli poprawiasz błędy gramatyczne lub stylistyczne, wówczas warto daną scenę napisać na kilka sposobów. Dlaczego? W sytuacji, gdy poprawimy jedynie zdanie, w którym występuje błąd, może się okazać, że nie będzie ono pasowało do dalszego ciągu. Czasami bowiem jest to jak domek z kart – ruszymy jeden element i nagle wszystko się sypie. Dlatego nie wkopuj się w sytuację, z której nie wybrniesz i zwyczajnie stwórz kilka wersji sceny. W ten sposób łatwiej i zgrabniej naprawisz błąd w taki sposób, że wszystko będzie ze sobą elegancko współgrać.

Sprawdzaj użyte informacje

Czasem zdarza nam się popełnić błąd logiczny lub merytoryczny. Nie jest łatwo je wychwycić, dlatego wszelkie wykorzystane fakty w utworze warto jeszcze raz sprawdzić. Nie tylko, czy naprawdę miały miejsce, ale również czy prawidłowo dane wydarzenia rozumiemy i wykorzystujemy z głową. W ten sposób unikniemy posądzenia o nieuctwo czy też niezrozumienie pewnych zjawisk. W przypadku błędów logicznych równie istotne jest, aby sprawdzić czy dane zdanie faktycznie mówi o tym, co chcieliśmy przekazać a nie wyraża czegoś zupełnie odwrotnego. W tej sytuacji dobrze jest zapytać inne osoby, jak rozumieją dany fragment.

Przyjaźń ze słownikami

Choć w codziennej pracy prawdopodobnie rzadko już mamy odruch sięgania po Słownik Języka Polskiego czy też Słownik Poprawnej Polszczyzny, to w przypadku poprawiania swojego utworu jest to zabieg niezbędny. Często bowiem piszemy na czuja, myśląc, że dana odmiana czy wykorzystanie słowa jest poprawne. Niestety, w ten sposób łatwo o popełnienie błędu. Dlatego, poprawiając utwór, nie bój się sięgać po słownik i upewniać się, że wszystko jest jak należy.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com