Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 07, październik 2017 21:59

Jak napisać scenę kłótni?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(2 votes)

Napięcie, gniew, złość, krzyki, może nawet rzucanie talerzami lub rękoczyny? Kłótnie potrafią przybierać różne formy. Często zależy to od temperamentu kłócących się osób oraz powodu ich starcia. Warto o tym pamiętać, tworząc scenę kłótni w swoim utworze literackim. Jak napisać ją poprawnie, by nie wyszła groteskowo lub zbyt łagodnie?

Pokaż charakter bohaterów

Tworząc postacie, nadajemy im konkretne cechy, które ujawniają się w różnych okolicznościach. Co więcej – nawet potulny miś potrafi nagle zmienić się w furiata, o ile wydarzenia go do tego zmuszają. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy pokazać bohaterów – zgodnie z ich dotychczasowym wizerunkiem czy też ukazujemy ich zupełnie nową twarz. W zależności od tego, ich reakcje na sytuacje konfliktowe będą całkowicie odmienne.

Wybierz temat kłótni

Kłótnia o pietruszkę czy o zdradę? Warto przedstawić wyraźnie, o co tak naprawdę bohaterowie zaczęli się sprzeczać. Może to być naprawdę gigantyczny problem lub coś całkowicie nieistotnego, co po prostu będzie jedną ze stron irytować. Można się także zabawić w taki sposób, że zaczniemy od czegoś błahego, co po prostu pociągnie za sobą lawinę nagromadzonych przez wszystkie dotychczasowe wydarzenia wyrzutów.

Zdecyduj, jak bohaterowie zareagują

Krzyki czy wymiana zdań wypowiedziana zimnym tonem? Pozorny spokój i opanowanie czy puszczenie emocji luzem? Każda z tych opcji oznacza nieco inny sposób opisu. W przypadku krzyków, warto pamiętać o tym, aby zdania były dość krótkie i naładowane emocjami. Nie powinno brakować inwektyw i wyrzutów, niekoniecznie racjonalnych. Przy wersji opanowanej, zdania mogą być dłuższe, bardziej wyważone, pozornie nie obrażające drugiej strony. Tutaj o targających uczuciach będą mówić gesty – trzęsące się ręce, skubanie czegoś lub machanie nogą.  

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com