Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

piątek, 11, sierpień 2017 23:10

Czym jest marysuizm?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Idealna od stóp do głów. Piękna, uwodzicielska, osiągająca same sukcesy. To właśnie jest postać w typie Mary Sue, czy też Marysi Zuzanny. Występuje nie tylko w żeńskiej, ale i w męskiej postaci, przybierając imię Gary, Larry lub Marty Stu. Co to za postać i czy warto ją wykorzystywać?

Nieidealny ideał

Choć marysuistycznymi postaciami najczęściej określa się takie, które nie posiadają wad, ciężko jest uznać, iż wszystkie one są pozytywne. Istotnym elementem bohatera w typie Mary Sue jest fakt, iż jest on bardzo mocno przerysowany. Jeśli to przestępca, to najpewniej genialny, seryjny morderca. Jeśli buntowniczka, to taka, która ubiera się na czarno. Drugą charakterystyczną cechą tej postaci jest bowiem tragiczna biografia, w której nie brak najgorszych przeżyć jak bycie ofiarą gwałciciela, nauczyciela-dręczyciela czy też będąca ofiarą przemocy w rodzinie. Co istotne – te elementy mogą, lecz nie muszą występować, aby uznać postać za marysuiczną.

Czy wykorzystywać Mary Sue?

Po prawdzie każdy z nas, w bardziej lub mniej świadomy sposób, tworzy takiego bohatera. Powód jest prosty – łatwo uzupełnia akcję, choć rzadko staje się postacią pierwszoplanową. Drugim powodem jest fakt, iż z formalnego punktu widzenia nie ma żadnych typowych cech, aby uznać daną postać za Marysię Zuzannę. Tak naprawdę może nią być każdy bohater, który posiada pewne wyidealizowane cechy i to niekoniecznie wszystkie.

Jak wykorzystać Mary Sue?

Najlepiej się sprawdza jako postać poboczna, która albo wzbudza ogólny zachwyt, albo irytację w innych. Na pewno powinna być charakterystyczna i łatwa do zapamiętania przez czytelnika. Istotne jest, że typowa Mary Sue nie powinna raczej popełniać błędów, dlatego nie powinna ona brać udziału w jakichkolwiek porażkach głównego bohatera. Postać marysuiczną najlepiej stworzyć w formie idealnego, zawsze wychwalanego rodzeństwa, lepszego od głównego bohatera, przyjaciela czy też jego mentora.  

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com