Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 06, sierpień 2017 01:22

Jak opisać ślub bohaterów?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Ona w białej sukni. On w czarnym garniturze. Mówią sobie „tak” i odtąd żyją długo i szczęśliwie. Tak w skrócie wygląda ceremonia zaślubin. Jednakże w książce warto ją szerzej opisać, najlepiej w taki sposób, aby czytelnik czuł podniosłość tego wydarzenia. W jaki sposób stworzyć scenę ślubu, aby nie wyszła kiczowata?

Wybierz perspektywę opisu

Czy chcesz całość opisać z perspektywy któregoś z młodych, czy też ich rodziny a może znajomych? To istotny element, ponieważ wpływa na to, co zawrze się w opisie. Państwo Młodzi będą bowiem zżerani przez nerwy, dzięki czemu paradoksalnie będą skupiać się na nieistotnych drobiazgach. Rodzice i najbliżsi krewni będą skakać wokół nich, chcąc zapewnić im maksymalną pomoc w tym ważnym dla nich dniu. A goście? Będą czekać na wielkie wejście Młodej Pary, obserwując to, co się wokół nich dzieje. To właśnie ta ostatnia opcja zapewnia najdokładniejszy opis sytuacji, w tym różnych zwyczajów i wydarzeń. Z kolei perspektywa Młodych pozwala na lepsze wczucie się w klimat i skupienie wyłącznie na pojedynczych elementach.

Wybierz specyfikę ceremonii

Jaki to będzie ślub – kościelny, cywilny a może zgodny z innym wyznaniem niż katolicyzm? Będzie huczny czy też w towarzystwie kilku najbliższych osób? Będziesz opierać się na znanych w naszym kręgu kulturowym zwyczajach, pokusisz się o zagraniczne elementy a może stworzysz (w przypadku fantastyki) coś zupełnie nowego? Te pytania są istotne, ponieważ pozwalają określić tor, którymi pobiegnie dalszy opis sceny ślubu. Po powyższych ustaleniach pozostaje bowiem już tylko rozpisanie sceny, której punktem kulminacyjnym jest przysięga i początek wesela. Istotne jest, aby nawet z perspektywy Państwa Młodych nie opisywać wszystkich wydarzeń, lecz wybrać te najciekawsze i najbardziej emocjonalne. Wówczas opis nie rozciągnie się na połowę książki.  

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com