Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 10, maj 2017 20:37

Motyw powieści – kryzys wieku średniego

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Druga młodość, odkrywanie nowych pasji, całkowita zmiana w życiu – kryzys wieku średniego to wdzięczny temat dla powieści. Istnieje jednak pewien problem – był on już wielokrotnie wałkowany, zarówno przez pisarzy, jak i przez scenarzystów. W jaki sposób uniknąć sztampy i stworzyć dzieło na ten temat?

Nowa fura, nowa kobieta, nowa skóra

Kryzys wieku średniego kojarzy się z jednym – całkowitym przewrotem w dotychczasowym, spokojnym, życiu mężczyzny. Najczęściej taki facet kupuje sobie nowy, sportowy wóz, żonę wymienia na młodą kochankę a styl ubierania zmienia na bardziej buntowniczy. Czy zawsze tak musi być? Otóż nie – co więcej, w rzeczywistości bardzo rzadko przybiera on aż tak jaskrawy przebieg. Dlatego wyjściem z sytuacji jest skupienie się na szarym człowieku. Jak taki kryzys przechodzi zwykły Jan Kowalski? Czy faktycznie zmienia samochód i żonę, mając w planach spłatę kredytu przez następne 20 lat? A może kryzys dopadnie kobietę? Warto szukać nowych rozwiązań, zamiast skupiać się na standardowo przyjętych schematach. 

Czterdziestolatek?

Warto także zauważyć, iż współcześnie trudno mówić o kryzysie wieku średniego. Niegdyś ta nazwa była uzasadniona, gdyż dotyczył on osób około 40 roku życia. Współcześnie wiele osób taki kryzys przechodzi albo koło 30, albo 50. Dlatego trudno dziś powielać tę wyświechtaną nazwę. A skoro tak – równie dobrze problem można szerzej omówić. Skąd się bierze taki kryzys? Z czym jest związany i dlaczego dopada w takim, a nie innym wieku? Tutaj z pewnością przyda się znajomość psychologii i socjologii. 

Nie tylko komedia

Jak pokazał reżyser „American Beauty”, kryzys wieku średniego można pokazać w bardziej poważny sposób, ukazując jego mroczne aspekty. Warto takie podejście wykorzystać także w książce, wplatając głównego bohatera w szereg dramatycznych wydarzeń, wynikających z jego zmian w życiu. Dzięki temu można ukazać zupełnie inną stronę medalu, która może okazać się znacznie ciekawsza. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com