Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

O klubie, czyli z czym to się je

Witaj serdecznie w elitarnym i pierwszym w kraju Klubie Pisarskim o tak szerokim zasięgu. Tradycja zrzeszania się w kluby sięga tak daleko w historię, że nikt nie jest nawet w stanie określić kiedy to się zaczęło. Zalety uczestnictwa w klubach, stowarzyszeniach można by wymieniać godzinami, ale najbardziej oczywistymi wydają się być: czerpanie korzyści z pracy grupowej, z prawdziwej burzy umysłów, z wzajemnego wsparcia członków. Bycie klubowiczem to szansa na nawiązanie nowych kontaktów, przyjaźni, a poznani ludzie zostają bardzo dobrymi przyjaciółmi ze względu na fakt połączenia się ludzi o tych samych zainteresowaniach.

W przypadku Klubu Pisarza największą korzyścią jest pomoc i aktywne wsparcie w procesie twórczym, komentarze i recenzje ludzi z branży, cenne uwagi i dostęp do najwyższej klasy fachowców w swoich dziedzinach pisarskich.

Jeszcze nigdy wcześniej nie było możliwości tak łatwego skontaktowania się z innymi autorami książek i pobraniu rad od ludzi, których naprawdę szanujemy i cenimy ze względu na ich wiedzę i doświadczenie.

Klub Pisarza to projekt głównie wirtualny – określany w krajach angielskojęzycznych jako networking, ale nasi klubowicze spotykają się również cyklicznie podczas różnego rodzaju wydarzeń oraz zlotów i szkoleń.

Co da Tobie uczestnictwo w Klubie Pisarza?

Prestiż wynikający z posiadania tytułu członkowskiego

Możesz bezpłatnie kontaktować się ze wszystkimi innymi klubowiczami, zadawać im pytania, prosić o rady, dyskutować, komentować

Na bieżąco zdawaj relację z postępów w pracy nad Twoją nową książką, opisuj etapy promocji i chwal się osiągnięciami – w końcu zasłużonymi!

Promuj swoje dotychczasowe osiągnięcia wydawnicze, zdobywaj nowe recenzje, komentarze, a także nowych czytelników i polecających.

Buduj i wzmacniaj markę swojego nazwiska. Udzielając się aktywnie na naszym forum lub w luźnych dyskusjach i rozmowach pozostawiasz po sobie wrażenie – opinię człowieka bardzo mądrego, rzetelnego, pomocnego i specjalistę w swojej branży. To naprawdę owocuje szybciej niż się spodziewamy. Często udzielające się osoby i mające mądre rzeczy do powiedzenia zostają zapraszane do telewizji, udzielają wywiadów w gazetach lub są zapraszane na seminaria, szkolenia itp. Dzięki naszemu klubowi dasz się odkryć i poznać z Twojej najbardziej profesjonalnej strony.

Uczestnictwo w klubie bardzo mocno wpływa na jakość i wydajność pracy przy własnej książce. Gdy „zarzucasz” temat na forum, inni klubowicze zasypują Cię pomysłami, komentarzami, które pomagają np. wybrnąć z zastoju pisarskiego, braku weny i pomysłu na np. kolejny rozdział czy zakończenie.

Gdy podzielisz się z innymi np. kawałkiem swojej fabuły, inni klubowicze mogą wskazać Ci błędy w koncepcji, nielogiczne fragmenty, albo dodać kilka trafnych uwag, które dodadzą więcej smaku i emocji do Twojej historii; pamiętaj, że dwie głowy to nie jedna, a co, jeśli masz tych głów dziesiątki albo setki?

Uczestnictwo w klubie to również dostęp do korektorów, recenzentów, grafików, fachowców od składu DTP, którzy chętnie podpowiedzą co można by poprawić, udoskonalić, zrobić lepiej lub szybciej. - Klubowicze otrzymują również dostęp do branżowych szkoleń, filmów z seminariów stacjonarnych, webinariów, artykułów na tematy książek i pisarstwa.

Redaktorami w klubie są również pisarze, którzy mają w swoim dorobku wiele książek, które zostały bestselerami i osoby te bardzo chętnie podzielą się z Tobą swoimi sprawdzonymi sposobami na sukces.

Dlaczego Klub Pisarza a nie facebook czy tweeter lub inne portale społecznościowe?
 
Moi drodzy, facebooka i inne portale stricte społecznościowe przypominają trochę wielki  dworzec miejski, lotnisko lub… wesele z dużą ilością gości. Dlaczego? Jest dużo ludzi, na pewno spotkamy wiele interesujących osób, na pewno może być ciekawie, możemy porozmawiać, pośmiać się, czegoś dowiedzieć, ale w takim miejscu nie będziesz chciał czy chciała stale pracować nad ważnym dla Ciebie projektem. Owszem – możesz pochwalić się innym ludziom obok Ciebie co robisz, kim jesteś – co piszesz itp. Lecz najprawdopodobniej zostaniesz zagłuszony, przekrzyczany, nie skupisz uwagi i nie natrafisz na towarzystwo dobrane pod Twoje zagadnienia. Brak jest atmosfery pracy i profesjonalizmu. Niewątpliwie facebook i inne portale są na chwilę obecną technologicznym arcydziełem, ale natłok ludzi, którzy korzystają z tego środka komunikacji powoduje chaos, a jakość dyskusji i wartość tematów sprowadza się często do oglądania filmików z kotami. Jest to na pewno fantastyczne narzędzie do komunikacji i spędzania wolnego czasu, lecz nie jest to miejsce do wydajnej i przyjemnej pracy nad książką.
 
Nasz klub przypomina przytulną cichą czytelnię, nastrojową kawiarnię oraz ekskluzywną, ale kameralną salkę konferencyjną. W takim miejscu spotykasz ludzi zainteresowanych mocno pisaniem książek, więc dyskusje o „kotkach” raczej odłożymy na później. Nad jakością i poziomem dyskusji czuwają nasi redaktorzy i na pewno będą dbali, aby ten klub nie był miejscem dla wulgarnych i prymitywnych wypowiedzi. Z drugiej strony jesteśmy ludźmi otwartymi i nie ma dla nas tematów tabu, pod warunkiem, że będą one zagadnieniami poruszanymi w Waszych książkach. 
 
Nasz klub zapewnia funkcjonalność bardzo podobną do facebooka, więc jeśli poruszasz się po tego typu portalach społecznościowych również tutaj szybko się odnajdziesz. Różnica jest taka, że nasz portal to kameralny klub osób, które mają za cel pisać i wydawać jak najwięcej jak najlepszych bestselerów oraz uczestniczyć w życiu pisarzy. 
Więc jeśli nie jesteś jeszcze w klubie – koniecznie się zapisz już teraz!
 
Witaj! Brawo, gratulacje i serdeczny uścisk dłoni. Cieszymy się ogromnie, że wzbogacisz naszą społeczność swoją obecnością. Przed Tobą pierwszy internetowy Klub Pisarza w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Właśnie otrzymałeś dostęp do wspaniałego narzędzia do komunikacji i wspólnej pracy z innymi klubowiczami – najczęściej również pisarzami (lecz nie tylko, ale o tym kiedy indziej).    
 
Na początek zacznij od uzupełnienia wszystkimi ciekawymi i przydatnymi informacjami swój profil. Chodzi o to byśmy mogli się poznać, a żeby nie tracić czasu opowiadając każdemu nowemu klubowiczowi o sobie, wprowadzamy podstawowe informacje raz a dobrze. 
 
Z drugiej strony, gdy już te dane są na naszej stronie, pozostali użytkownicy mogą wyszukać innych klubowiczów według zadanego kryterium – np.: odszukaj mi wszystkie osoby, które piszą wiersze i jednocześnie są z okolic Wrocławia. Informacje podzieliliśmy na wymagane i dobrowolne, ale im więcej napiszesz, tym lepiej dasz poznać się innym i masz szanse na nawiązanie jak największej ilości jak najbardziej owocnych znajomości. 
 
Tworząc szablon profilu użytkownika staraliśmy się określić takie najbardziej potrzebne cechy, lecz jeśli uważasz, że coś powinno zostać zmienione, możesz nam zasugerować zmianę, w końcu to klub dla wszystkich i każdy tutaj jest szanowany i jego zdanie również.  Reasumując, pamiętaj, że możesz mieć wpływ na wygląd i funkcjonalność oraz treść całego portalu, każda propozycja będzie na pewno przez nas przemyślana i być może również wprowadzona. 
 
Wracając do funkcji portalu. Zakładam, że masz już wypełniony profil, jeśli nie, to wypełnij go teraz i powróć za chwilkę do tego artykułu. Jeśli tak, to opowiadam dalej. 
Wszystkie informacje podane w profilu użytkownika możesz w każdej chwili zmieniać, modyfikować i uaktualniać. Wierzę, że z czasem będzie rosła lista Twoich wydanych publikacji, książek, a profil zamieni się w pewnego rodzaju portfolio. 
 
Dodatkowo przygotowaliśmy pola na pochwalenie się (a jak!) swoimi artykułami w prasie, telewizji, czy na youtube oraz miejsce na wypisanie nagród, osiągnięć i tytułów, związanych z pisarstwem.
 
Gdy już ustawisz te pola, możesz poświęcić jeszcze chwilkę i spersonalizować bardziej swoją zakładkę – możesz dodać swoje zdjęcie profilowe (najlepiej gdy to będzie Twoja prawdziwa twarz, ale jeśli z jakiegoś powodu chcesz zachować prywatność, możesz zostawić puste, lub wgraj jakąś  ikonkę-avatara, by inni ludzie kojarzyli Ciebie z takim a nie innym wizerunkiem). Generalnie wiem, że wielu ludzi woli nie pokazywać swojego zdjęcia w Internecie, lecz jeśli chcemy być rozpoznawalnym, znanym pisarzem, autorem, szkoleniowcem czy profesjonalistą w swojej dziedzinie, proponuję jednak zacząć sygnować wypowiedzi swoim prawdziwym wizerunkiem, w końcu budujemy swoje nazwisko
 
Przeczytaj dalsze artykuły z działu O klubie - czyli z czym to się je.
 
Zakładam że jesteś już klubowiczem i masz spersonalizowane konto. 
Następnym krokiem jaki powinieneś/powinnaś zrobić, to zapoznać się z naszymi grupami i zapisać się do jednej lub kilku z nich. 
 
Na chwilę obecną przygotowaliśmy takie grupy jak:

Wiersze

Książki biznesowe

Przewodniki

Kryminał

Fantastyka

Romanse

Itd.

 
Zaproponowaliśmy taką klasyfikację grup, aby współpraca przebiegała sprawnie, a na portalu panował w miarę jakiś ład. 
 
Po co te grupy? Są to nasze grupy robocze, w których możemy zadawać pytania, dzielić się problemami dotyczącymi pracy nad książką w danej dziedzinie. Aby więc np. nie zanudzać autorów książek biznesowych zagadnieniami dotyczącymi dalszych losów wróżki czy maga – i odwrotnie – pisarzy beletrystyki nowymi trendami w public relations, wprowadziliśmy takie podziały. Ułatwi to komunikację, odszukanie wątku, a także pomoże na kontaktowanie się z ludźmi piszącymi w podobnych klimatach. 
W każdej grupie jest ta sama funkcjonalność – czyli możliwość publikowania ogłoszeń, postów, wstawianie zdjęć, filmów, ogłaszanie wydarzeń (np. tylko dla danej grupy), wysyłanie zaproszeń (dla członków grupy) oraz komentowanie prawie wszystkiego co się da. 
 
Każda grupa natomiast żyje swoim życiem i cechuje się innym temperamentem wynikającym z charakterów autorów w niej działających. 
 
Jeśli jesteś zainteresowany kilkoma zagadnieniami, często zupełnie odmiennymi, śmiało możesz aktywnie działać w obrębie wielu grup.  
 
 

Przeczytaj kolejne artykuły o tym co i jak można robić w naszym Klubie Pisarza w dziale "o klubie, czyli z czym to się je"

Zakładka „zdjęcia” jest miejscem, w którym możesz wrzucać fotografie i albumy, którymi chcesz się podzielić z innymi. Nie prowadzimy jakiegoś kodeksu zdjęć nakazanych i zakazanych, lecz przyjmujemy zasadę, by były one chodź trochę zbieżne z pisaniem książek, dziennikarstwem, Twoją aktywnością w tej branży itp. Dbajmy o to, by nasz klub trzymał wysoki poziom i nie zniżał się do wizerunku jaki kreują inne znane portale społecznościowe.  

Co zatem wrzucać? Na pewno, tak jak pisaliśmy wcześniej, miło będzie, jeśli poznamy się „osobiście” i zobaczymy na jednym ze zdjęć Ciebie! Dobrym pomysłem jest wstawienie zdjęć swojej książki (np. okładki), ciekawych ilustracji ze swoich książek lub może innych, które Was zaintrygowały lub rozśmieszyły.

Na pewno wrzucamy i będziemy zachęcać do publikowania zdjęć ze wszystkich wydarzeń związanych z książkami – np. premiery Waszych utworów, spotkania z autorami, czytanie publicznie fragmentów, podpisywanie książek, fotorelacje z premier, szkoleń, konferencji itp.

Pisanie książki to nasze życie, więc dzielmy się wrażeniami z innymi, stwórzmy w tej branży otoczkę podobną do tej znanej z show businessu. To od książki wywodzą się najczęściej najlepsze hollywoodzkie produkcje, jak Władca Pierścieni czy Harry Potter i tak samo jak po film DVD ludzie sięgają po książkę.

Jeśli sami będziemy budować taki wizerunek, z pewnością poczujemy się jak celebryci J, więc nie wahajmy się i publikujmy fotografię z każdego wydarzenia, w którym bierzemy udział, a ma ono związek z książkami.

Funkcjonalnością działu „zdjęcia” jest możliwość dodawania komentarzy do poszczególnego zdjęcia, polubienie danej fotki czy albumu – na wzór Lubię To z facebooka (to na nic nie wpływa, lecz właściciel fotografii czuje się doceniony i cieszy się, ze ktoś docenił jego zdjęcie).

Ciekawą opcją dodatkową jest możliwość zaznaczenia osób na fotografii – w tym celu, gdy zdjęcie jest już dodane, klikamy przycisk „dodaj tag do zdjęcia”. Na fotografii pojawi się kwadracik, który możemy wycelować na wybranej osobie i następnie w polu poniżej dopisać wybraną osobę. Jest to ciekawa funkcjonalność, bo przy zdjęciach grupowych nie musimy pisać pod spodem, że trzeci od lewej przy lampie to Pan Zbyszek, a ósma od okna to Grażynka. Wystarczy, że użytkownik najedzie na twarz danej osoby, a automatycznie pojawi się chmurka z podpowiedzią kto jest na tej fotografii (aby dodać klubowicza na opisie – musi być on Twoim znajomym, w sensie oprogramowania strony).

Po udanym dodaniu tagów – opisaniu fotografii osobami – inni użytkownicy mogą przejść bezpośrednio do profilu danej osoby po kliknięciu chmurki z podpowiedzią na ich twarzy. 

 

Przeczytaj kolejne artykuły o tym co i jak można robić w naszym Klubie Pisarza w dziale "o klubie, czyli z czym to się je

Zakładka „filmy” działa na podobnej zasadzie jak wcześniej omawiana zakładka „zdjęcia”. Tutaj również mile widziane będą wszelkiej maści relacje z wydarzeń związanych z rynkiem wydawniczym oraz Twoim życiem pisarza. Każdy filmik może być komentowany, zbierać „lubię” oraz zdobywać popularność, zarówno na portalu Klubu Pisarza jak i na youtube.
 
Nowym trendem obecnym od kilku lat jest prowadzenie wideo-bloga. Wiele znajomych nam osób zaczęło karierę i zaistniało w mediach prowadząc mini programy edukacyjne i paranaukowe na różne tematy. Popularne stały się wideo-blogi o modzie, gotowaniu, ale również są ciekawe kanały naukowe, historyczne, edukacyjne oraz profile szkoleniowców czy –  jak wolą się nazywać – coachów. Również w naszej branży pisarsko dziennikarskiej pojawiło się kilkanaście bardzo dobrych kanałów YouTube, na których autorzy podejmują się recenzji książek. Zapraszamy więc takie osoby do zamieszczania tego typu filmów również u nas i zdobycia statusu redaktora Klubu Pisarza. Zawsze to dodatkowe wyróżnienie i wartościowa pozycja do własnego portfolio. 
 
Jeśli jesteś autorem książki i z kolei Twoje dzieło było omawiane na takich filmach – również możesz podesłać nam link lub wrzucić tutaj taki film. 
 
Te wszystkie działania pozostawiają długotrwały ślad, mnożą informację o naszych książkach, o naszym nazwisku i będą mocno procentować w postaci licznych sprzedanych nakładów, a nam przyniosą długo oczekiwaną sławę. 
 

Doszliśmy do zakładki „Wydarzenia”. Użytkownicy np. facebooka znają dobrze funkcję wydarzeń, ale omówię ją w kontekście naszego klubu.
Wydarzenia dzielimy na 3 zasadnicze grupy

1. Wydarzenia dla całego Klubu Pisarzy

2. Wydarzenia dla danej grupy roboczej

3. Wydarzenia prywatne


W pierwszym przypadku ogłaszamy (lub Ty i Wy ogłaszacie) nadchodzące niebawem wydarzenie, które może zainteresować wszystkich użytkowników klubu. Takie ogłoszenie może dotyczyć np. nadchodzących targów czy dni książki, ciekawego seminarium czy szkolenia, spotkania z autorem, oficjalnej premiery jednej z książki klubowiczów itp.

Wydarzenia dla danej grupy w zasadzie mogą być jak wyżej, lecz o mniejszym zakresie zainteresowania, lub są to np. spotkania już danej grupy w kameralnym gronie, może to być też zaproszenie na wiedokonferencję czy webinarium o tematyce związanej stricte z tą grupą i nie ma sensu ogłaszać tego dla całości klubu.

Wydarzenia prywatne – to wydarzenia o skromnej, nazwijmy to, skali – np. zapraszamy najbliższych klubowiczów na spotkanie przy kawie, na urodziny, na kręgle lub będziemy razem czytać poezję w parku nad Odrą, uprawiając przy tym jogę i jogging.

Niezależnie od kategorii wydarzeń wszystkie wydarzenia wprowadzamy wg tego samego schematu i z tą samą funkcjonalnością, którą teraz w skrócie omówię.

Chcemy utworzyć nowe wydarzenie, wchodzimy na zakładkę wydarzenia i klikamy przycisk Utwórz

Przechodzimy na nową zakładkę – edytor wydarzenia.
Wypełniamy kolejno wszystkie wymagane pola (minimum te oznaczone *)

Tytuł – wpisujemy krótkie hasło charakteryzujące zdarzenie.

Opcja – prywatne – w chwili, gdy to zaznaczymy, wydarzenie zobaczą tylko nasi klubowi znajomi.


Krótki opis – 2-3 zdania wprowadzające w temat


Opis – miejsce na pełen opis wydarzenia, warunki uczestnictwa, ewentualne koszty, zalety, korzyści itp.


Kategoria – szkolenia /webinaria/zaproszenia klubowiczów /zloty i spotkania


Miejsce – określamy miejsce, np. Wrocław, Polska


Rozpoczęcie i zakończenie


Liczba miejsc – czasem są to wydarzenia otwarte, a czasami chcemy wprowadzić limit, np. wielkość sali


Opcja – pozwól zapraszać – umożliwia powiadamianie przez klubowiczów innych znajomych.

- następnie kliknij „nowe wydarzenie”



Gdy wydarzenie jest już opublikowane, staje się widoczne dla pozostałych klubowiczów i przystępujemy do ich zapraszania.
Gdy użytkownik widzi zaproszenie do udziału w wydarzeniu, może przystąpić do niego i powiadomić Ciebie o tym fakcie. W zależności od charakteru wydarzeń (ale i od charakteru ludzi) czasami klikną – wezmę udział – czasami nie, a po prostu się pojawią na miejscu.

Jednak jeśli przy wydarzeniu np. szkolenie – jest podana liczba miejsc, np. 18, wówczas użytkownicy akceptują zaproszenie i od razu wiemy na ile osób zapełnimy salkę i jaką mamy frekwencję.

Przeczytaj kolejne artykuły o tym co i jak można robić w naszym Klubie Pisarza w dziale "o klubie, czyli z czym to się je
 

Kolejnym  zagadnieniem jest zakładka Znajomi. Tutaj zarządzasz swoją grupą znajomych klubowiczów. W tym miejscu masz możliwość wyszukania nowego znajomego, wg. upodobań – np. pokaż osoby z Warszawy, pokaż same kobiety lub mężczyzn, ale przede wszystkim pokaż osoby, które piszą np. wiersze albo fantastykę. 
 
Pojawi nam się lista osób spełniających nasze oczekiwania i możemy wysłać tym osobom zaproszenie do zostania naszym znajomym. Zaproszona osoba otrzyma od nas wiadomość i zadecyduje czy nas zaakceptować. Zakładamy, że tak – i stajecie się znajomymi. To umożliwi np. dzielenie się prywatnymi wiadomościami, czatowanie, zapraszanie na osobiste wydarzenia lub pisanie treści widzianej tylko przez znajome nam osoby. 
 
Nie jest konieczne, byśmy mieli dodanych do znajomych wszystkich klubowiczów, ale prawdopodobnie im więcej, tym lepiej, dbajmy jednak, by to nie była tylko czysta statystyka, lecz prawdziwe relacje, bo przecież chodzi tutaj o wspólną pracę i zgraną społeczność. 
 

Przeczytaj kolejne artykuły o tym co i jak można robić w naszym Klubie Pisarza w dziale "o klubie, czyli z czym to się je