Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 19, wrzesień 2013 06:34

Stosowanie nowych technologii w pisaniu książki

Written by Wieszcz Narodowy
Rate this item
(2 votes)
Stosowanie nowych technologii w pisaniu książki – tablety, dyktafony, netbooki. 
 
Pisanie książek znane jest ludzkości od zarania dziejów. Nasi przodkowie ryli pierwsze utwory w kamieniu, zapisywali hieroglifami na papirusie a później spisywali na pergaminach. Jak widać, już od samego początku tworzeniu dzieł towarzyszyły zmiany, których celem było jak najlepsze utrwalenie utworów. Czy w takim razie można w ten sposób wykorzystać współczesną myśl techniczną?
 

Dyktafony

Stają się przyjacielem każdego, kto planuje tworzyć reportaże czy historie oparte na faktach. Ułatwiają rozmowę z ludźmi, nie wymagając od nas jednoczesnego skupiania się na pisaniu oraz na słowach naszego rozmówcy. Pozwalają na znacznie swobodniejszą konwersację, którą następnie wykorzystamy w takim stopniu, jaki nam się przyda. Warto jednak pamiętać, iż każda rozmowa może być nagrywana tylko za zgodą i wiedzą rozmówcy - „taśmy prawdy” są zakazane według polskiego prawa, chyba że rzecz dotyczy reportażu śledczego – wówczas takie nagranie musi się odbywać za zgodą i wiedzą policji.
 

Tablety 

Najnowsze gadżety, które umożliwiają nam pisanie książki niemalże wszędzie. To spore ułatwienie, szczególnie, że wcześniej równie wielką mobilność wykazywała tylko zwykła kartka papieru, która przestała być wygodna. Tablet jednak należy traktować jako właśnie przenośny, elektroniczny notatnik, a nie jedyne miejsce, gdzie tworzymy książkę. Tablet posiada również tę dobrą funkcję, iż jest praktycznie uniwersalny – w każdej chwili możemy go użyć do przeszukiwania internetu albo jako spory dyktafon. Wszystko po to, aby było nam wygodniej.
 

Netbooki

Podobnie jak tablety, służą raczej do tworzenia notatek czy kolejnych fragmentów książki, kiedy najdzie nas wena poza domem. Jednakże w odróżnieniu od tabletu, posiadają one zwyczajną klawiaturę, dzięki czemu praca jest znacznie łatwiejsza. Netbooki to tak naprawdę miniaturowe laptopy, które świetnie sprawdzają się w trasie – nie musimy nosić ciężkiego sprzętu,tylko zabrać ze sobą netbooka mieszczącego się w torebce.
 
Last modified on piątek, 20, wrzesień 2013 07:32