Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 19, wrzesień 2013 06:32

Jak zareklamować swoją książkę w mediach?

Written by Ewa
Rate this item
(1 Vote)
Jak zareklamować swoją książkę w mediach?
 
Jeśli mamy pewność, że nasza książka zostanie opublikowana, czas, aby zająć się promocją. Trudno bowiem, aby po tym,  jak włożyliśmy sporo wysiłku w jej tworzenie oraz wydawanie, miała okazać się klapą. Dlatego warto zastanowić się nad tym, gdzie oraz w jaki sposób zareklamować swój utwór, aby zdobyć jak największą rzeszę czytelników.
 

Prasa specjalistyczna

Pierwszym krokiem, który należy uczynić to zaproponować swój utwór krytykom i recenzentom ze znanych tytułów specjalistycznych. To może być bardzo dobry początek dla naszej książki. Jednak, uwaga – jest to krok bardzo ryzykowny, ponieważ nasz utwór wcale nie musi przypaść do gustu krytykom. Zachęcamy, aby na niego decydowały się głównie osoby, które są w zupełności przekonane o wartości swojego utworu i które są po prostu odważne. Pozytywna recenzja książki otwiera bowiem wrota do potężnego świata Poważanych Autorów, zła natomiast – do Piekła Pisarzy. Warto jednak zaznaczyć, że jaka recenzja by nie była, z pewnością będzie przedrukowywana do innych pism. Dlatego czasami warto wyjść z założenia „nie ważne jak mówią, ważne, że mówią”, ponieważ sam rozgłos może zachęcić czytelników do przeczytania naszej książki. 
 

Prasa lifestylowa

W niektórych tego rodzaju gazetach można spotkać działy związane z kulturą. Tam najczęściej pojawiają się trzy-cztery zajawki dotyczące polecanych przez redakcję książek. Jednak to nie jedyna forma reklamy w tego rodzaju pismach – jeśli Cię na to stać, możesz wykupić normalną reklamę na stronie, na której będzie pokazana Twoja książka oraz informacja, gdzie ją można zakupić. 
 

Internet

Chyba najpopularniejszy sposób promocji książki, ponieważ pozwala na wielokierunkowe działania. Tak więc, swoją książkę możesz wypromować na forach tematycznych poświęconych czytelnictwu, Facebooku, Twitterze czy chociażby wykupić baner reklamowy na największych polskich portalach internetowych. W wielu przypadkach, o ile Twoje wydawnictwo prowadzi taką usługę, możesz również zamieścić informację o wydaniu swojej książki w newsletterze wydawnictwa, rozsyłanym do zapisanych w subskrypcji użytkowników. No i najważniejsze – na stronie wydawnictwa z pewnością znajdziesz się w „nowościach”, dzięki czemu nikt Cię nie przegapi!
 
Ewa

Ewa