Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:44

Książka – łatwiej napisać czy wydać

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(5 votes)
Przeżywasz męki twórcze i uważasz, że na Tobie spoczywa najgorsza część, jeśli chodzi o publikację książki? W końcu to Ty odpowiadasz za to, żeby utwór w ogóle powstał. Jednak redaktorzy na to odpowiadają – hola, hola, nie wystarczy tylko napisać książkę, ktoś ją musi także wydać! Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy łatwiej książkę jest napisać, czy też wydać. 
 
Pisanie książki
Mimo że teoretycznie ogranicza się tylko do jednej czynności, czyli faktycznego tworzenia, nie można nazwać tego prostym. Wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele pracy trzeba włożyć w napisanie utworu. Aby uniknąć błędów logicznych i rzeczowych, trzeba nierzadko poświęcić wiele czasu na research oraz sprawdzanie otrzymanych informacji. Czasami nie ogranicza się to tylko do przeszukania internetu, lecz także spotykania się z rozmaitymi ludźmi czy też przeprowadzania wywiadów. Proces tworzenia książki wymaga również od pisarza sporej dyscypliny oraz...weny, która czasami odchodzi w nieznanym kierunku, co uniemożliwia dokończenie utworu. 
 
Wydawanie książki
A co może powiedzieć wydawca? Na nim spoczywa bardzo żmudny proces, jakim jest publikacja danego utworu. Nie jest on prosty, szczególnie, że składa się z kilku etapów. Pierwszy to korekta i redagowanie tekstu, później przygotowanie do druku, w tym zaprojektowanie okładki. W międzyczasie powinna ruszyć promocja utworu. No i wreszcie – problemy z drukarnią i pilnowanie czy wszystko idzie dobrze. A na końcu – odpowiedni kolportaż oraz dbanie o prawa autorskie twórcy. Można się zmęczyć. 
 
Kto wygrał?
Na szali mamy cały zespół redakcyjny, który opiekuje się książką od momentu jej przesłania do wydawnictwa oraz autora, który przez wiele miesięcy ślęczał nad dziełem. Tak naprawdę trudno powiedzieć, kto ma gorszą pracę – każda posiada swoje łatwiejsze i trudniejsze aspekty. Dlatego nie warto rywalizować i oceniać, kto ma łatwiej, ponieważ i tak wszyscy dążą do tego samego celu, jakim jest upowszechnianie książki. Wniosek – nie ma co walczyć ze sobą, kiedy tyle pracy czeka zarówno twórcę, jak i wydawnictwo!
 
Last modified on piątek, 20, wrzesień 2013 08:21
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com