Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:24

Doskonały temat dla początkującego

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(3 votes)
Chcesz dopiero rozpocząć swoją przygodę z pisarstwem, ale nie do końca wiesz jak to zrobić? No cóż, powinieneś przede wszystkim znaleźć odpowiedni temat, w którym będziesz mógł sprawdzić swoje możliwości. Nie wiesz o czym pisać? Dzisiaj podpowiemy każdemu nowicjuszowi, jakie tematy są idealne na początek!
 
Romans
Chcesz się specjalizować w literaturze kobiecej? Jeśli tak, to na początek spróbuj poćwiczyć na typowo romansowych tematach. Dwoje ludzi spotyka się, kłóci, rozstaje i wraca do siebie. Ewentualnie zgodne małżeństwo zostaje rozbite przez kochankę. Długoletnia para rozpada się, bo pojmują czym jest miłość. - to tylko kilka przykładów, których pełno w innych utworach. Nie porywaj się od razu na pisanie całej długiej powieści – skup się raczej na krótkich opowiadaniach, dzięki którym nauczysz się właściwego konstruowania romansu.
 
Kryminał
Jeśli nie kręci Cię tematyka miłosna lub chcesz, aby ona była tylko jednym z pobocznych wątków, pokuś się na wątek kryminalny. Unikaj jednak opierania się na faktach czy na aktualnej sytuacji w kraju – na takie zabiegi mogą sobie pozwolić tylko naprawdę wytrawni pisarze, którzy mają już wyrobiony styl. Zacznij od prostych motywów – morderstwo z miłości lub przez zemstę. Dodaj do tego szczyptę romansu oraz humoru, a krótki kryminał sam się napisze.
 
Fantasy
Wbrew pozorom powieści fantasy nie są proste do napisania. Dlaczego? Wymagają przekonującego stylu, który sprawi, że mimo świata wyobrażonego, czytelnik będzie miał wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę. Dlatego jeśli koniecznie chcesz iść w tym kierunku, pisz krótkie opowiastki, w których stopniowo będziesz wprowadzał coraz większe dozy własnego wymyślonego świata. W ten sposób osiągniesz wprawę we wplataniu niewiarygodnych sytuacji oraz postaci w całkiem realną rzeczywistość.
 
Konkretne tematy?
Wybieraj to, co uniwersalne i sprawdzone: miłość, zdrada, zemsta, morderstwo, przyjaźń. Nie próbuj na siłę być oryginalnym, a przynajmniej nie na początku. Jeśli poszukujesz tematu na pierwszą powieść, rozejrzyj się dookoła – czasami wystarczy tylko przyjrzeć się otoczeniu, a pomysł sam się nasunie. I pamiętaj – jeśli chcesz rozwinąć swój warsztat, opieraj kreowany świat i postacie na tym co dobrze znasz. Twoje rodzinne miasto, przyjaciele czy nawet ulubione miejsca, w których często bywasz to elementy, które pomogą Ci wystartować z książką. Reszta to tylko kwestia ćwiczeń, wytrwałości oraz dążenia do perfekcji. 
 
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com