Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:23

Tematy na topie!

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)
O czym teraz warto pisać? Tematy na topie!
 
Podobnie jak w innych dziedzinach, tak i w pisarstwie można spotkać się z modą. Na co? A chociażby na tematy książek, które najlepiej się w danym czasie sprzedają. Jak to zrobić, aby nie wypaść z obiegu i nie napisać utworu na temat, który już się przejadł? O tym właśnie w dzisiejszym tekście.
 
Sprawdzaj wydawnictwa
Chcesz wiedzieć, czego aktualnie poszukują wydawcy? Jeśli tak, to wchodź na strony rozmaitych wydawnictw i sprawdzaj, co ostatnio jest u nich najpopularniejsze. Przeglądając i robiąc notatki dowiesz się również, które z tematów są uniwersalnie popularne, dzięki czemu będziesz mógł nieźle wystartować ze swoją książką. Jak jednak zorientować się, co jest aktualnie modne? Prawie każdy wydawca na swojej stronie prezentuje listę bestsellerów a do tego w notkach do autorów sugerują jaka tematyka jest aktualnie najbardziej pożądana. Nic więc prostszego jak tylko wejść i kliknąć w odpowiednią kategorię.
 
Sprawdzaj listy bestsellerów
Drugim miejscem, które pomoże Ci się zorientować na rynku książek, są sklepy internetowe i tradycyjne. Tam również zawsze znajdziesz kilkanaście lub kilkadziesiąt tytułów, które aktualnie najlepiej się sprzedają. Przejrzyj opisy tych książek i spróbuj zorientować się jaki jest ich wspólny mianownik. Wątek miłosny, zabójstwo a może opis świata alternatywnego? Musisz sprawdzić i się przekonać!
 
Popytaj znajomych
Najlepszym źródłem informacji są nasi znajomi, którzy subiektywnie powiedzą, czego oczekują od aktualnych bestsellerów. Ich uwagi są cenne, ponieważ dzięki nim możesz dowiedzieć się na co aktualnie moda się kończy, a czego zaczynają poszukiwać czytelnicy. Ocena Twoich znajomych może więc fantastycznie uzupełnić informacje zdobyte po przeglądaniu stron wydawnictw czy sklepów. Tobie pozostanie już tylko główkować nad tym, który z popularnych tematów wybrać, aby się zgrabnie przebić wśród innych autorów.
 
Co jest aktualnie na topie?
Jeśli jesteś kobietą, w dodatku świeżo upieczoną mamą, spróbuj swoich sił w opisywaniu własnych doświadczeń związanych z macierzyństwem. Ojcowie są również do tego zachęcani. Przeżycia z perspektywy świeżo upieczonych rodziców sprzedają się jak świeże bułeczki. Podobnie jak dobrze napisana i niebanalna powieść fantasy – chociaż tutaj popularność możemy zyskać w wąskim kręgu. Nadal popularne są wszelkiego rodzaju poradniki, romanse czy biografie. Sporym wzięciem cieszą się tematy dotyczące historii najnowszej oraz... podróże, choć w tym ostatnim trudno będzie przebić takie nazwiska jak Pawlikowska, Cejrowski czy Wojciechowska. Co jeszcze jest na topie? Tak naprawdę oryginalność i świeże podejście do twórczości. Połączenie tych dwóch cech da Ci najlepszy przepis na sukces!
 
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com