Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:09

Sposoby na blokadę pisarską i brak weny

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(2 votes)
Pisanie książki to nie przelewki. Wymaga to od twórcy wielkiej samodyscypliny, szczególnie, gdy ma już umówiony termin wydania swojej książki. Co jednak zrobić, kiedy staniemy w martwym punkcie i nasza wena odleci w siną dal? No cóż, są na to pewne sprawdzone sposoby.
 
1. Relaks
Często przyczyną blokady jest zwyczajny stres, który uniemożliwia nam zebranie myśli. Jedynym rozwiązaniem na to jest próba lekkiego wyluzowania – pójścia do knajpy, umówienie się ze znajomymi, wyskoczenie do kina czy też teatru. Pamiętaj tylko, aby podczas „relaksacji” nie krążyć myślami stale przy książce, bo wówczas nic Ci z tego nie przyjdzie. Dobrą metodą na oczyszczenie myśli i wyciszenie swojego ciała jest joga oraz medytacja. Nawet krótkie sesje z tymi technikami mogą przywrócić Ci pełną jasność umysłu, a co za tym idzie – wenę.
 
2.  Inspiracje z otoczenia
Twoja rodzina i znajomi mogą Ci również pomóc w zupełnie inny sposób – obserwuj codzienne scenki z życia i spróbuj je przenieść na grunt swojej książki. Może Twoi znajomi lub członkowie rodziny stworzą jakąś niecodzienną i śmieszną sytuację, która świetnie ubarwi Twój utwór? Miej oczy szeroko otwarte, bo inspiracje do pisania kolejnych scen mogą Ci umknąć sprzed nosa.
 
3. Podróżne wyciszenie
Jeśli Twoja blokada się przedłuża to najlepiej zrób sobie mały urlop od wszystkiego. Zostaw komputer, telefon i wyjedź w jakieś miejsce z dala od domu. Zaszyj się w samotni i pozwól sobie nieco odetchnąć. Od Ciebie zależy co wybierzesz – obojętnie czy to będzie jaskinia w puszczy, opuszczona chatka w górach czy też luksusowy kurort na Bahamach, cel jest jeden: wyrwanie się ze swojego miejsca, które może nieco przytłaczać.
 
4. Sięgaj po rady!
Nie wiesz jak zakończyć daną scenę albo rozmowę dwójki bohaterów? Przeczytaj dany fragment komuś ze swojego otoczenia i zapytaj o radę. Możliwe, że podsunięte wskazówki naprowadzą Cię na właściwy trop lub sprawią, że postanowisz go napisać jeszcze raz, bez większych problemów.
 
5. Czytaj własny utwór
Blokada pisarska często wynika ze stracenia przez autora wątku. Dlatego warto przeglądać swoje dzieło od początku, zagłębiając się w jego fabułę oczami widza. Możliwe, że za którymś razem dalszy ciąg sam zacznie się tworzyć, bo zwyczajnie będziesz chciał, aby historia ciągnęła się dalej.
 
6. Muzyka, malarstwo, literatura
Brakuje Ci inspiracji? Znajdź ją stykając się ze sztuką. Czytaj książki innych autorów, chodź na wystawy malarskie, słuchaj ulubionej muzyki – to wszystko może sprawić, że Twoje myśli trafią na właściwy tor, który powiedzie Cię aż do ostatniej kropki w wymarzonym dziele. 
 
Last modified on poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:20
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com