Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:04

Złoty przepis na okładkę

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)
Stało się! Właśnie skończyłeś pisać swoje dzieło, a co najlepsze – udało Ci się nakłonić wydawnictwo (tradycyjne bądź też internetowe), aby wzięło je do druku. Nic tylko świętować, jednak... zanim tym się zajmiesz, przed Tobą jeszcze długi i żmudny proces wydawniczy, w którym jednym z ważniejszych elementów jest...wybór okładki. Jak to zrobić, aby okładka była chlubą naszej książki a nie spowodowała jej klęski?
Wydawnictwo tradycyjne
Sprawa prostsza, jeśli chodzi o autorów – wszystkim zajmują się profesjonalni graficy zatrudnieni w wydawnictwie. Nasza rola sprowadza się jedynie do podsuwania swoich pomysłów dotyczących  ogólnego wyglądu okładki oraz ewentualnych komentarzy w trakcie jej tworzenia. Tak naprawdę w sytuacji, kiedy naszą książkę planuje wydać tradycyjne wydawnictwo, pozostaje nam jedynie spoczęcie na laurach i ewentualne grymaszenie, chociaż lepiej z tym nie przesadzać. 
 
Wydawnictwo internetowe
Tutaj mamy do czynienia już ze sprawą trudniejszą – w wielu wydawnictwach oraz portalach self-publishing sami projektujemy okładkę, chyba że chcemy wydać dodatkowe pieniądze i zlecić to zadanie profesjonaliście. Jeśli jednak decydujemy się na opcję samodzielnego tworzenia, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oto kilka praktycznych porad:
 

1. Cała okładka powinna w bezpośredni lub symboliczny sposób wiązać się z fabułą książki. 

2. Unikaj sytuacji, kiedy na okładce znajdzie się przypadkowa grafika – to wbrew pozorom wcale nie przysporzy Ci większej ilości czytelników.

3. Prostota to podstawa – jedna, wyraźna grafika/zdjęcie umieszczone na kontrastującym tle to klucz do sukcesu Twojej okładki.

4. Dostosuj kolory do charakteru książki – kryminały dobrze czują się w ciemniejszych barwach (chociaż, jak udowodnili wydawcy książek Chmielewskiej, nie musi to być regułą!), romanse w pastelach, etc.

5. Wybieraj grafiki dobrej jakości, a jeśli nie są Twojego autorstwa – napisz do twórcy z pytaniem o możliwość wykorzystania jej do okładki książki.

6. Pamiętaj, że okładka to nie tylko dobrze dobrana grafika – wybierz taki krój i rozmiar fontu, który pozwoli Ci w odpowiedni sposób wyeksponować tytuł oraz własne nazwisko.

7. Przestrzeń! - jeśli wybierasz duży obrazek na okładkę, nie dorzucaj do niego równie wielkiej i dominującej czcionki. Wówczas całość może wyglądać nieco niechlujnie.

8. Umieść podstawowe elementy: imię i nazwisko, tytuł książki, nazwę wydawnictwa (na froncie), streszczenie książki, jej fragment lub swoją notkę biograficzną, sponsorów oraz numer ISBN (z tyłu). Postaraj się, aby wszystkie te elementy ładnie ze sobą współgrały.

9. Podsuń okładkę do oceny – jeśli masz już gotowy projekt, podsuń go innym ludziom do oceny. Sprawdź, czy wywołuje on takie emocje, jakie chcesz, aby wywołała Twoja książka; jeśli masz możliwość – przeprowadź mini badania rynkowe.

10. Wielkość ma znaczenie – pamiętaj, że okładka to także grzbiet książki, który powinien być na tyle szeroki, aby pomieścić wszystkie strony. Warto go także osobno zaprojektować – w końcu to on będzie wizytówką utworu na półce pełnej innych dzieł. 

 
Last modified on poniedziałek, 09, wrzesień 2013 13:09
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com