Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 22:08

Jak napisać kryminał?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Jak napisać kryminał?

Chcesz zostać drugą Agathą Christie lub Raymondem Chandlerem? Jeśli tak, pora, abyś poznał kilka podstawowych prawd na temat pisania kryminałów. Stawiasz sobie bowiem bardzo trudne, ale i bardzo satysfakcjonujące wyzwanie.

Podstawą każdej powieści kryminalnej jest jakaś zagadka do rozwiązania. To właśnie ona stanowi clou tej powieści i świadczy o kunszcie pisarskim autora. Dobra zagadka złożona jest z trzech elementów: czegoś ogólnego, czegoś specyficznego oraz niespodzianki na końcu. W trakcie pisania powieści warto zawrzeć rozwiązanie zagadki w ogólnym opisie wydarzeń, tak, aby nie rzucała się ona w oczy, a jednocześnie, aby czytelnik mógł ją wyłapać, dodając do siebie kolejne znane mu fakty.
Jak to napisać, aby jednocześnie nie podać wszystkiego czytelnikowi na tacy? To proste – fabuła budowana wokół całej tajemnicy powinna skupiać się na wprowadzeniu czytelnika w błąd. Czyli, w przypadku kryminału, wszystkie tropy powinny wskazywać na niewinną osobą, robiąc z niej głównego podejrzanego. Właściwy winowajca powinien stale się przeplatać w tle zdarzeń, pasując do dowodów, ale nie w sposób jednoznaczny.
Bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja utworu. Każdy kryminał składa się z trzech części. W pierwszej opisujemy ofiarę, zbrodnię, przedstawiamy detektywa i podsuwamy pierwsze, bardzo znamienne wskazówki.
W drugiej części opisujemy wszelkie szczegóły. Wprowadzamy kolejne osoby, miejsca i wydarzenia, które w konkretny sposób łączą się z przestępstwem i ofiarą. Nie muszą tego robić w sposób bezpośredni, jednak to właśnie tutaj możesz zbudować napięcie, wprowadzić nieoczekiwane zwroty akcji czy wytypować innych podejrzanych.
W trzeciej części podsuwamy czytelnikowi rozwiązanie całej zagadki, wyjaśniamy w jaki sposób doszło do zbrodni oraz ujawniamy motywy mordercy. Warto przedstawić jednoznaczną i ostateczną sekwencję zdarzeń, które doprowadziły do przestępstwa. Sam koniec może zawierać zapowiedź kolejnych wydarzeń lub wyciszyć akcję, jak ściemnienie w kinie.Jak napisać kryminał?

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com