Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 22:07

Jak zaprojektować okładkę?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak zaprojektować okładkę?

Wystarczą podstawowe umiejętności posługiwania się programem graficznym, pomysł i zmysł estetyki. Dobra okładka to bowiem nic więcej niż harmonia i niebanalność, która przykuje uwagę czytelnika.

 

Kto projektuje okładki?

W zależności od tego, jak wydajemy naszą książkę, okładka jest tworzona albo przez wyspecjalizowanych grafików albo przez nas samych. W przypadku, kiedy cały proces wydawniczy spoczywa na wydawnictwie, wówczas jedyne co musimy uczynić to zaakceptować pomysły profesjonalistów. Jeśli jednak bawimy się w self-publishing i nie chcemy wydawać tych kilkudziesięciu złotych na usługę, wówczas sami musimy stworzyć okładkę. Szczególnie, że w większości serwisów jest ona wymagana do publikacji swojego dzieła.

 

Elementy okładki

Tło i dobry, choć niejednoznaczny obrazek. To są elementy, które przyciągają największą uwagę. Do tego umiejętnie rozmieszczone nazwisko autora i tytuł. Napis nie powinien się w żadnym stopniu zlewać z tłem czy obrazkiem. Nie powinien także zbytnio kontrastować czy bić po oczach – wówczas może odrzucić, zamiast przyciągnąć. No i oczywiście numer ISBN, czasem też nazwa wydawnictwa. Te elementy muszą obowiązkowo pojawić się na okładce naszego ebooka.

 

Jak wszystko dograć

Bądź obiektywny. Oceniaj swoje dzieło surowo i nie bój się zmieniać swojej koncepcji. Podstawą jest bowiem to, aby okładka przyciągnęła uwagę czytelnika. W jaki sposób to osiągniesz – Twoja sprawa, jednak nie pozwalaj sobie na zbyt obsceniczne lub krwawe obrazki. Pamiętaj, że na strony księgarni wchodzą także ludzie, którzy mogą nie lubić danej tematyki. Stwórz kilka projektów i odłóż je na bok. Potem do nich wróć i zastanów się, który jako pierwszy Ci wpadł w oko. Poradź się też znajomych.

 

W czym tworzyć?

Wielu self-publisherów rezygnuje z projektu własnej okładki głównie z powodu braku odpowiedniego programu do jej stworzenia. Drogi i bardzo zaawansowany Photoshop wydaje się bowiem jedyną opcją. Okazuje się, że nie – równie dobrze możemy skorzystać z bezpłatnego GIMPa lub posiadanego w pakiecie Office MS Publishera. Na dobrą sprawę, jeśli posiadamy pewne zdolności, to i w zwykłym Paincie uda nam się wyczarować prawdziwe cudo. A w zależności od naszych umiejętności, możemy albo stworzyć grafikę całkowicie od początku, albo skorzystać z darmowych banków obrazków, które ładnie wkomponujemy w całość.Jak zaprojektować okładkę?

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com