Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 22:05

Pomóż korektorowi – popraw te błędy sam!

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Pomóż korektorowi – popraw te błędy sam!

Skończyłeś książkę? Gratulacje! Teraz czeka na Ciebie długi i żmudny proces wydawniczy. Aby uniknąć wielokrotnych starć z korektorem i redaktorem, zrób sobie sam przysługę i popraw najczęściej pojawiające się błędy. Dzięki temu nie unikniesz korekty wydawniczej, ale zawsze będzie ona mniej pracochłonna.

 

Literówki

Prawdziwa zmora każdego korektora. Pozornie niewidoczne, mogą popsuć nie raz całość utworu. Szczególnie, jeśli występują niepokojąco często. Dlatego przejrzyj swoją książkę od deski do deski, zwracając szczególną uwagę na to, czy nie zjadłeś polskich znaków lub nie przekręciłeś słowa.

 

Logika

Czytając książkę zwróć także uwagę, czy całość jest spójna i logiczna. Jeśli widzisz, że niektóre wątki pozostawiają wątpliwości lub nie wiesz już o co w nich chodziło – wykasuj je lub dopracuj. Pamiętaj, że całość powinna się trzymać kupy, chyba, że chcesz zamęczyć czytelnika.

 

Składnia

Za tego rodzaju poprawki najlepiej zabrać się w momencie, kiedy odłożymy książkę na bok i trochę o niej zapomnimy. Czytając książkę po pewnym czasie nie będziemy już pamiętać tego, o czym myśleliśmy pisząc dane zdanie, lecz skupimy się na tym, czy rozumiemy tekst.

 

Ortografia

Uważasz, że nigdy nie popełniasz błędów ortograficznych? W takim razie sięgnij po słownik, zasiądź przed swoim tekstem i odkryj, że popełniłeś błędy w najbanalniejszych przypadkach. Pisząc szybko lub z rozpędu często nie zauważamy jak straszne byki potrafimy walnąć. Dlatego czytaj swój tekst kilka razy.

 

Język i frazeologia

A teraz sięgnij po słownik poprawnej polszczyzny. Masz? To teraz sprawdź, czy aby na pewno dobrze odmieniałeś wyrazy. Sięgnij także po słownik frazeologiczny i sprawdź, czy właściwie je stosowałeś w swoim utworze. Sprawdzaj, upewniaj się kilka razy. I pamiętaj – dobrze jest korzystać z najnowszych wydań słowników, ponieważ język polski jest bardzo zmienny i to co uważałeś za poprawne, bo tak Cię uczyli w szkole, dziś może być nieaktualne.Pomóż korektorowi – popraw te błędy sam!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com