Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 22:03

Sztuka władania słowem

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Sztuka władania słowem

Napisanie prostych zdań jest łatwe. Nie wymaga wysiłku i nie wprowadza trudności w ich rozumieniu. Ale przy pomocy prostych zdań nie stworzymy bestselleru. Wręcz przeciwnie – narazimy się na śmieszność i krytykę. Jak pisać, aby dobrze napisać?

 

Myśl obrazami

Nie podsuwaj czytelnikowi słów, które są zbędne, jak „mówił” czy „westchnął”. Pokaż, to co robi bohater, poczuj się tak, jakbyś reżyserował film. Wszystko co piszesz, powinno być stworzone w taki sposób, aby dało się to zobaczyć oczyma wyobraźni. Nie jest to proste, a sztuka opisów wymaga pewnego kunsztu. Ale nie jest to nieosiągalne. Po prostu, musisz się wczuwać w to, co piszesz i widzieć poszczególne wydarzenia.

 

Słowo w słowo

Pobaw się językiem, buduj dwuznaczności. Ukrywaj metafory i stwórz pole do interpretacji dla czytelników. Nie pisz prostolinijnie, jak w podstawówce. Pamiętaj, że język polski jest na tyle bogaty, że z łatwością możesz go użyć do przemycenia pewnych informacji między słowami. Nie traktuj czytelnika jak idioty, lecz daj mu intelektualną rozrywkę.

 

Slang bez sztuczności

Chcesz pisać o specyficznej grupie społecznej, posługującej się slangiem? W takim razie musisz ją bardzo dobrze poznać, aby w naturalny sposób władać ich językiem. W przeciwnym razie będziesz jak obcokrajowiec, który zna trzy słówka na krzyż i próbuje kupić chleb w sklepie osiedlowym. Niby można, ale jest to trudne. Jeśli trochę poprzebywasz w danym środowisku, korzystanie z pewnych słów stanie się naturalne, a co za tym idzie – łatwiej zbudujesz z nimi zdania.

 

Długie-krótkie

Długość zdania zależy od emocji bohatera. Im krótsze, tym bardziej dynamiczne, wyrażające pośpiech, złość lub podniecenie. Długie i rozwlekłe są charakterystyczne dla spokojnych przemyśleń, nostalgii czy nawet nudy. Odpowiednio dobieraj słowa w zdaniu, aby wzmocnić jego dynamikę.

 

Odgłosy

Szeleść i hałasuj słowem. Nie pisz, że opakowanie trzasnęło. Wywołaj ten trzask, używając odpowiednich słów i głosek. Nie mów, że coś spadło – pokaż to! W ten sposób czytelnik poczuje się tak, jakby był jednym z bohaterów danej sceny. Jak najlepsze wczucie się w atmosferę gwarantuje sukces – autorowi i jego książce.Sztuka władania słowem

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com