Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 22:02

Jak napisać zakończenie?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Jak napisać zakończenie?

Jak pisać dobry wstęp jest bardzo ważne, jednak równie istotne jest właściwe zakończenie naszej powieści. Okazuje się, że również i końcówkę możemy spartaczyć, nieodpowiednio doprowadzając akcję do finału. Jak zatem prawidłowo napisać zakończenie?

 

Wyjaśnij (prawie) wszystko

Zakończenie powieści powinno odpowiadać na większość pytań czytelnika. Powinno zaspokajać jego ciekawość i sprawić mu satysfakcję. Ale tylko w momencie, kiedy zakładamy, że nasz utwór nie będzie kontynuowany. Jeśli planujemy wydanie serii, powiązanych ze sobą utworów, wówczas powinniśmy zostawić sobie otwartą furtkę. Jednak nie za szeroką, aby czytelnik nie czuł się poirytowany faktem, że musi czekać teraz kilka miesięcy/lat na dalszy ciąg.

 

Trzymaj się logiki

Jeśli cały czas piszesz o bohaterze A, nie możesz znienacka w zakończeniu opisać bohatera B. Nie zmieniaj głównego bohatera, a wszystkie wątki umiejętnie spleć w jedną logiczną całość. Zakończenie bowiem powinno być jasne i zrozumiałe, a nie zostawiać wrażenie „urwanej” powieści. Pamiętaj, aby całość była spójna. Zakończenie to Twoja meta, do której docierasz, dlatego postaraj się, aby ktoś na niej czekał z gratulacjami.

 

Ostateczne wnioski

W sytuacji, kiedy nasz utwór jest zwartą, pojedynczą całością, bez przewidywanych kontynuacji, wówczas możesz sobie pozwolić na ostateczne podsumowanie całego dzieła. Możesz to zawrzeć na ostatnich stronach lub napisać epilog, w którym przedstawisz życie bohaterów w późniejszym czasie. Takie podsumowanie zaspokoi ciekawość czytelnika i nie pozostawi miejsca na ewentualne domysły czy nadzieję na kontynuację. Zakończenie powieści to również idealne miejsce na wyjaśnienie głównego wątku oraz podanie klucza interpretacyjnego czytelnikowi.

 

Bohater na świeczniku

Podsumowanie to także miejsce, w którym czytelnik ostatecznie dowiaduje się jaki jest nasz główny bohater – dobry czy zły? To odpowiedź na wszystkie pytania, łącznie z tym, czy postać podjęła słuszne decyzje i jakie były ich konsekwencje. W epilogu opisujemy dalsze losy bohatera – czy przeżył trudności losu, co zrobił po ważnych wydarzeniach oraz jak mu się wiedzie. Pamiętajmy, że bohater to osoba, z którą nasz czytelnik się zaprzyjaźnił. A któż nie chciałby znać losów swojego znajomego po kilku latach?

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com