Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 25, luty 2015 21:59

Pięć najważniejszych elementów książki

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Pięć najważniejszych elementów książki

Są rzeczy, które mogą jedynie wadzić. Są również takie, które są zwykłymi zapychaczami miejsca. Jednak istnieją również takie elementy, które są niezbędne w książce. Bez nich po prostu utwór nie może istnieć, a całość rozleci się jak domek z kart. Cóż to takiego?

 

Po pierwsze: Cel

Zanim zasiądziesz do pisania książki, zastanów się, po co właściwie chcesz ją napisać. Ustalenie celu i naszych motywów jest bardzo ważne. Jeśli chcemy napisać książkę dla sławy lub po prostu – nie mamy innego pomysłu dla życie, to prawdopodobnie w połowie pisania nam się tego wszystkiego odechce. Książki bowiem nie pisze się w pięć minut i trzeba być nastawionym na długie godziny męczącej i, nierzadko, frustrującej pracy. Dlatego dobrze jest wybrać cel, który będzie automatycznie naszą motywacją do dalszego pisania.

 

Po drugie: Porywający bohater

Książka bez bohatera nie może istnieć. Jednak nie może to być byle jaki bohater. Nie możemy pisać powieści czy opowiadania o szarym, zwykłym Kowalskim. Niech nasza główna postać się czymś wyróżnia – pomysłem na życie, charakterem, zawodem, supermocami. Bohater jest tym, z kim czytelnik się zaprzyjaźni. Tym, kogo losy będzie chciał poznać i z zapartym tchem będzie czekał na ciąg dalszy. I taką osobę mu dajmy – charakterystyczną, charyzmatyczną lub uroczo ciapowatą i zabawną. Po prostu – wyróżniającą się.

 

Po trzecie: Czas i przestrzeń

Nasza książka nie może być zawieszona w nicości. Brak ram czasowych czy przestrzennych sprawi, że czytelnik bardzo szybko się pogubi i po prostu – odłoży nasze dzieło na półkę. Dlatego zastanówmy się dobrze, gdzie i w jakim czasie odegrają się wydarzenia. Warto wybierać miejsca i czasy dobrze nam znane – czy to z naszych doświadczeń, czy też po prostu z przekazów historycznych.

 

Po czwarte: Kompozycja

Wstęp, rozwinięcie, punkt kulminacyjny, zakończenie. Tak powinien wyglądać każdy dobry utwór literacki. Poszczególne wydarzenia, wątki, powinny tworzyć jedną, spójną całość, która doprowadzi nas do wielkiego finału i wyciszenia. Naturalnie samą kompozycję możemy dowolnie zmieniać i się nią bawić, stosując klamry, odwróconą chronologią czy liczne retrospekcje. Grunt, aby całość dawkowała czytelnikowi emocje w taki sposób, aby tuż przed końcem, osiągnęły szczyt. Jest to stary i sprawdzony sposób na to, aby zatrzymać przy sobie czytelnika aż do ostatniego słowa.

 

Po piąte: Tło

Możesz zapytać – po co komu tło? Teoretycznie – po nic. Praktycznie – wyobraź sobie obraz bez tła. Bez pejzażu za domkiem, bez kolorowej ściany za Mona Lisą czy Damą z Gronostajem. Wyobraź sobie, że dane elementy wiszą w powietrzu. I masz już odpowiedź – tło jest wykończeniem kompozycyjnym, pozwala na wygładzenie powieści i osadzenie całości w konkretnym miejscu. Nawet jeśli próbujemy stworzyć drugą „Moskwę-Pietuszki”, pamiętajmy, że nasz jeden bohater powinien być obudowany jakimś konkretnym tłem.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com