Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 10, luty 2015 16:46

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Czy chodzisz nago po swoim mieszkaniu? Nie? W takim razie zwróć uwagę na to, że i Twoi bohaterowie w jakiś sposób się ubierają. To, w jaki sposób ubierzesz swojego bohatera, może bardzo dokładnie określić jego charakter czy usposobienie do życia.

 

Dlaczego strój jest ważny?

Dzięki niemu możemy znacznie lepiej opisać postać niż wymieniając jej cechy charakteru. Używając symboliki kolorów, charakteru stroju, możemy w bardzo subtelny sposób zasygnalizować czytelnikowi z kim ma do czynienia. Czy będzie to dostojna dama, ubrana w powłóczyste suknie, a może osiedlowy dresik, który nie rozstaje się ze swoim ortalionem?

 

Kolory!

To, w jakie kolory ubiera się bohater, może świadczyć o jego nastroju lub podejściu do świata. Elegancka, czarna sukienka może mówić o żałobie bohaterki lub o jej profesjonalizmie. Zależy gdzie ją ulokujemy. Różowa koszulka na bohaterze może świadczyć o jego orientacji seksualnej lub  o jego poczuciu humoru i dystansie do siebie. Kolory dają nam szerokie pole do popisu i pozwalają na stworzenie gry, w której czytelnik będzie musiał odgadnąć prawdę o bohaterze.

 

Dodatki, ach dodatki

Są równie ważne. W końcu one decydują też o ogólnym wrażeniu naszego stroju. Warto zatem opisać, jakie kolczyki posiadała bohaterka lub jaki pasek założył jej amant. Dobrze jest opisywać stroje w danej scence, bo pozwolą nam również ustosunkować się do zamiarów postaci. Przykładowo randka – ona, starannie ubrana w sukienkę za kolano, kusząca elegancją. On – w bojówkach, niewyprasowaną koszulą i lekceważący jakiekolwiek jej uczucia. Od razu widać, że oboje pasują do siebie jak pięść do nosa i raczej nie mają takich samych planów na wieczór.

 

Strój elementem całości

Pamiętajmy, że strój ma być uzupełnieniem scenki. Jej ukoronowaniem, smacznym dodatkiem, który podkreśli nasze zamiary. Dlatego nie powinien być przypadkowy. Dobrze dobrany strój podbije nastrój, jednak nie można zapominać o tym, że przesada może zaszkodzić. Zbyt szczegółowy opis ubrań zanudzi czytelnika. Umiar i dobre dopasowanie to klucz do sukcesu.

Last modified on wtorek, 10, luty 2015 16:47
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com