Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 10, luty 2015 16:43

Ogarnij tłum!

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Ogarnij tłum!

Chcesz napisać scenę zbiorową, ale nie bardzo masz na to pomysł? Spokojna głowa – dziś podpowiemy Ci w jaki sposób opisać tłum ludzi, aby czytelnik poczuł dokładnie te same emocje, jak Twoi bohaterowie.

 

Wyrzuć ogólniki

Używanie słów: „tłum”, „grupa demonstrantów”, „grupa dzieci” nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przede wszystkim – czytelnik dalej nie wie po co nam oni, a do tego nie wie nic na temat tego tłumu. Czy są to rozwścieczeni pracownicy, a może bawiące się dzieci? Opisz to!

 

Skup się na konkretnych osobach

Możesz pisać, że zbiorowisko osób miało takie a takie emocje. Możesz uznać, że dzieci płakały na wieść o śmierci ich rodziców w obozie. A możesz również przedstawić to zupełnie inaczej. Jak? Wydłubując z tłumu konkretne postacie możesz dobitniej opisać towarzyszące scenie emocje, a i samo zbiorowisko ludzi przestaje być anonimowe.

 

Pamiętaj też o tłumie

Opisywanie przeżyć jednego bohatera powinno iść w parze z opisem tego, co się dzieje z innymi, albo że w ogóle oni istnieją. Jak? Użyj do tego swojego bohatera. Niech zetknie się z tłumem twarzą w twarz. Niech go potrąci jakaś osoba z ogonka do spożywczaka, niech przeciska się do baru lub niech się rozgląda po zgromadzonych na ważnej uroczystości.

 

Co za dużo...

Jeśli opisujesz scenę zbiorową z punktu widzenia jednego bohatera, pamiętaj, aby wybrać dokładnie jedną osobę. Nie przeskakuj pomiędzy bohaterami, bo Twoja relacja zacznie być mętna. Czytelnik nie dość, że znudzony poznawaniem coraz to nowych postaci, zgubi wątek i odłoży książkę na półkę. A tego przecież nie chcemy.

 

Bądź reżyserem

Jak najłatwiej opisać scenę zbiorową? Wczuwając się w rolę reżysera. Użyj wyobraźni. Ujrzyj całą scenę w swojej głowie i podążaj za wybranym bohaterem. Wczuj się w to co widzisz, poprawiaj swoich „aktorów”. A potem po prostu to opisz.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com