Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 10, luty 2015 16:41

Skąd wytrzasnąć dobry tytuł?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Skąd wytrzasnąć dobry tytuł?

Tytuł jest najważniejszym elementem każdego utworu literackiego – wiersza, opowiadania, prozy, dramatu, artykułu. To on często decyduje o tym, czy czytelnik w ogóle sięgnie po nasze wypociny. Można przyrównać go do szyldu na wystawie sklepu – zbyt oklepany i utrzymany w szarościach, nie przykuje wzroku i sprawi, że stracimy klientów. Dobry będzie się jarzył kolorami i zachęcał do sięgania po więcej.

Wymyślenie dobrego tytułu wcale nie jest proste, o czym najlepiej wiedzą dziennikarze. W ich profesji tytuł często decyduje o być albo nie być artykułu, a co za tym idzie – czy otrzymają zapłatę za swoją pracę czy nie. Jednak to nie oznacza, że prozaik czy poeta może podejść do tego problemu z pobłażaniem – wręcz przeciwnie, powinni oni jeszcze staranniej dobierać nazwę dzieła do jego zawartości.

Istnieje kilka rodzajów tytułów. Najczęściej spotykanymi są tytuły równoważnikowe, które mogą mieć od jednego do kilku słów. Przykładem może być „Klin”J. Chmielewskiej czy też „S@motność w Sieci” L. Wiśniewskiego. Są one proste w konstrukcji i często są po prostu zlepkiem kilku słów, najlepiej oddających charakter lub główny wątek utworu.
Innym rodzajem tytułów są zdania pytające. Są rzadziej spotykane w literaturze, znacznie częściej w rozmaitych artykułach czy wywiadach. Najczęściej mają skłonić czytelnika do własnej refleksji nad treścią i odpowiedzenie sobie samemu na pytanie postawione w leadzie.
Dalej mamy nieco bardziej skomplikowane tytuły, bazujące na utartych związkach frazeologicznych lub przysłowiach. „Nigdy w życiu!”, „I Bóg stworzył delfina” to tylko dwa proste przykłady wykorzystania tego prostego zabiegu. Tego rodzaju tytuły są znacznie bardziej atrakcyjne z dwóch powodów. Po pierwsze: czytelnik nie otrzymuje całego sensu utworu na tacy, a po drugie: wchodzimy w ten sposób w inteligentną grę z naszym odbiorcą, który, po rozgryzieniu znaczenia tytułu, może czerpać znacznie większą radość z naszej powieści.
Ostatnim z podstawowych rodzajów tytułów są te, które są fragmentem powieści/artykułu. Są one po prostu cytatem, wybranym przez autora, który najlepiej oddaje całość. Takie tytuły obecnie są już rzadkością, ponieważ dosyć trudno wybrać taki fragment tekstu, który będzie równocześnie intrygujący i nie zdradzi zbyt wiele czytelnikowi.
Jaki jednak powinien być dobry tytuł? To proste: powinien być krótki, chwytliwy, łatwy do zapamiętania i kojarzący się z zawartością naszego utworu. Powinien być również niebanalny, dzięki czemu będzie on kojarzony konkretnie z naszą twórczością.
Skąd taki tytuł wytrzasnąć? Rada jest prosta. Kiedy skończysz pracę nad swoją książką, powypisuj na kartce kilka lub kilkanaście pomysłów na tytuł. Pokaż książkę znajomym i podsuń wypisaną listę przykładowych tytułów. Wybierz ten, który spodoba się największej liczbie osób. Voila!

Last modified on wtorek, 10, luty 2015 16:43
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com