Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

piątek, 02, styczeń 2015 12:34

Jak napisać powieść fantastyczną? cz. 2

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak napisać powieść fantastyczną? cz. 2

Dziś kontynuujemy temat pisania powieści fantasy. Ten gatunek, podobnie jak wszystkie inne, rządzi się swoimi prawami. Dlatego warto poznać kilka prostych rad, które pozwolą nam stworzyć idealną powieść fantastyczną!

 

Po piąte: uważaj ze smutkiem!

Smutek jest tym, co pozwala nam złapać czytelnika na dłuższą chwilę i przywiązać go do naszej książki. Odpowiednio rozegrany przechodzi na rzeczywistość. A źle? Może odstraszyć naszego odbiorcę od książki. Powód jest banalny – nikt nie lubi za bardzo się smucić. Dlatego częstym błędem młodych autorów jest zabijanie głównych bohaterów. Jeśli robimy to zbyt dramatycznie, a co najgorsze, zabijamy postacie kluczowe, wówczas nasz czytelnik poczuje się oszukany

 

Po szóste: przemoc rodzi przemoc

Chcesz, aby w Twojej powieści rozegrała się wielka wojna? Wówczas pamiętaj o tym, aby nikogo nie żałować. Wojny nie są piękne ani sprawiedliwe. Dlatego nie wahaj się przed tym, aby nawet główni bohaterowie mocno oberwali w bitwie. Wówczas całość nabierze realności.

 

Po siódme: unikaj banału

Ile można czytać o Złym Człowieku, którego celem jest podbicie świata, lecz nie udaje mu się to przez to, że ślepo zawierzył przepowiedni? Ile można czytać o cudownej sierocie, która jako jedyna posiada zdolność pokonania zła? Szczerze mówiąc – niewiele. Warto więc pokusić się o nowe pomysły, zamiast wciąż sięgać do klasyków gatunku i ślepo się na nich wzorować. Czytelnik potrzebuje nowości, inaczej zrezygnuje z naszej książki.

 

Po ósme: Nic nie jest czarne albo białe

W tym również postacie. Nie wszyscy bohaterowie Twojej powieści muszą być dobrzy albo źli. Twórz postacie neutralne, niepozorne, które trudno jednoznacznie określić. Przeobrażenie ich później w którąkolwiek stronę – dobra albo zła – będzie znacznie większym zaskoczeniem niż opowieść o jednym bohaterze.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com