Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

piątek, 02, styczeń 2015 12:33

Jak napisać powieść fantastyczną?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Jak napisać powieść fantastyczną?

W ostatnich latach fantasy naprawdę rozkwitło – dzięki Rowling, Pratchettowi i odkopanemu masowo Tolkienowi, ten gatunek przeżywa swój złoty wiek. Nic więc dziwnego, że przybywa osób, które próbują sił w tym gatunku. Tylko właściwie, jak się zabrać za pisanie powieści fantasy?

 

Po pierwsze wyobraźnia

Choć jest ona podstawą dla praktycznie każdej powieści, to przy fantasy jest najważniejsza. To dzięki niej możesz wykreować nowy świat zbudowany na Twoich własnych zasadach. Dlatego, jeśli coś Ci przychodzi do głowy, nie hamuj tego, choćby był to nie wiadomo jak szalony pomysł. Zapisuj swoje myśli, modyfikuj, ulepszaj i udziwniaj postacie czy sytuacje. Pamiętaj, że Ciebie, jako autora, nie ogranicza praktycznie nic. Ani ilość stron, ani budżet. Jedynym ograniczeniem jesteś Ty sam.

 

Po drugie rozszerzaj narrację

Jak? Najlepiej wybierz sobie kilku bohaterów, z perspektywy których będziesz opisywał wszelkie toczące się wydarzenia. W ten sposób pozwolisz czytelnikowi na wcielenie się w rolę jednego z nich oraz pokażesz całość z różnych perspektyw.

 

Po trzecie: historia i mitologia to Twoi przyjaciele

Boisz się sięgać po postacie, wydarzenia historyczne bądź też mityczne? Niesłusznie! Historia, mity, legendy są Twoimi przyjaciółmi. Dzięki nim nie tylko masz ułatwione zadanie – wszak główny zarys Twojej powieści tworzy się sam – ale także uwiarygodniasz cały swój stworzony świat. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik będzie cały czas balansował na skraju fikcji i realności, co sprawi, że nie będzie umiał się oderwać od Twojej powieści.

 

Po czwarte: wiarygodność

Co najbardziej lubimy w powieściach fantasy? To, że świat fikcyjny bardzo gęsto przeplata się ze światem realnym. Opisywane wydarzenia, choć często nie mogły mieć miejsca, muszą brzmieć realnie. Warto opierać się na znanych powszechnie faktach, czy nawet korzystać ze znanych czytelnikowi postaci: czy to fikcyjnych (znanych z kanonu lektur) czy też prawdziwych (historycznych).

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com