Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

piątek, 02, styczeń 2015 12:31

Świąteczny klimat

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Świąteczny klimat

Święta to magiczny czas w roku, w którym nie tylko czujemy specyficzną atmosferę, ale także ulegamy tej całej magii. Również pisarze często inspirują się świętami. Jeśli i Ciebie w tym roku urzekł świąteczny klimat, sprawdź, w jaki sposób możesz to twórczo wykorzystać!

 

Przestaw się na magię

To co najpiękniejsze w świętach to wiara. Wiara w cuda, magię i wszelkiego rodzaju niecodzienne rzeczy. W tym czasie nie poddajemy w wątpliwość tego, że renifery potrafią latać, a Święty Mikołaj roznosi prezenty w jedną noc. Po prostu w to wierzymy. Ten magiczny klimat można z łatwością przenieść do powieści. Niezależnie od tego, o czym piszesz, możesz wpleść element świąt na karty swojej historii. Niech święta będą czasem, w którym bohaterowie trochę się wyciszają, odskakują od rutyny i właśnie wierzą, że będzie dobrze. Szczególnie w dramatach czy kryminałach przestawienie się na tą atmosferę może wiele wnieść, ponieważ usypia czujność czytelnika a przy okazji, nieco podkręca akcję.

 

Magia symboli

Święta to przede wszystkim symbolika: aniołki, szopki bożonarodzeniowe, choinki. Jeśli więc chcesz opisać święta lub stworzyć baśń, skup się właśnie na rozmaitych symbolach. Zabawa z czytelnikiem oraz dwuznaczność niektórych wydarzeń mogą sprawić, że Twoja powieść nabierze prawdziwych rumieńców. Nie chodzi oczywiście jedynie o symbole sensu stricto jak wspomniana choinka. Mogą to także być pewne konkretne wydarzenia, które będą miały wpływ na całość historii.

 

Święta w powieści

Opisując święta u swoich postaci pamiętaj, aby zrobić to możliwie realistycznie. Opisz zwyczaje swoich bohaterów – czy spędzają oni tradycyjne święta z rodziną, a może wyjeżdżają zagranicę, by odciąć się od całego świata? Zastanów się i zaakcentuj ten czas, opisując chociażby wystawy sklepowe lub śpiewane wszędzie kolędy. Bazuj na prawdziwych odczuciach, wtedy wyjdzie Ci arcydzieło.

Last modified on piątek, 02, styczeń 2015 12:33
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com