Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 10, listopad 2014 13:45

Porady od Króla cz. 3

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Porady od Króla cz. 3

Nie każdy może zostać drugim Mickiewiczem czy Słowackim. Ale każdy z nas może próbować. Szczególnie, jeśli na swoim podorędziu posiada rady od jednego z najlepszych pisarzy współczesnych czasów. Mowa tu oczywiście o Stephenie Kingu, który nie tak dawno wypuścił na rynek swoją autobiografię, w której zdradza sekrety swojego warsztatu pisarskiego. Dziś przedstawiamy kolejną porcję porad od samego Króla.

 

Nie rozpraszaj się!

„W pokoju, w którym piszesz, nie powinno być telefonu, a już tym bardziej telewizora czy też gier wideo” - pisząc, musimy być maksymalnie skupieni. Tylko w ten sposób sprawimy, że nasza powieść będzie trzymać się kupy, a wątki nie będą się rozjeżdżać na boki.

 

Wejdź głębiej

„Historie są jak skamieliny znajdowane w ziemi, fragmenty nieodkrytego, dawnego świata. Praca pisarza polega na używaniu narzędzi, które posiada, do wydobycia tych szczątków na światło dzienne, w stanie możliwie nietkniętym”- nie opisuj historii tak, jakbyś chciał ją jak najszybciej skończyć. Uatrakcyjniaj ją różnymi wątkami, pokaż opisywane wydarzenia z różnych stron. I pamiętaj, aby nigdy nie poprzestawać na tym, co jest najprostsze do zrobienia!

 

Pauza

„Po napisaniu książki, odłóżcie ją na sześć tygodni. Potem ją przeczytajcie – przekonacie się, że czytanie własnej książki po sześciu tygodniach to dziwne, często cudowne przeżycie” - dlaczego? Bo w ten sposób zerkniesz na całość świeżym okiem. Będziesz mógł przyjrzeć się jej od strony czytelnika. Może część wątków Cię zaskoczy, a może wyłapiesz jeszcze jakieś nieścisłości. Ale z całą pewnością poczujesz dumę, że udało Ci się ukończyć swoje dzieło.

 

Nuda i ulubieńcy – precz!

„Usuń ulubione fragmenty, usuń je wszystkie, nawet jeśli łamie to twoje egocentryczne serce pismaka, usuń je” - bo w ten sposób sprawisz, że książka będzie trafiała nie tylko do Ciebie, ale także do innych. A co najważniejsze – łatwiej będzie Ci się pogodzić z ewentualną korektą wydawnictwa, bo to co uważałeś za idealne, już sam usunąłeś.

 

Tło to tylko tło

„Tło nie powinno znaleźć się na pierwszym planie. Jak sama nazwa wskazuje, powinno się znaleźć w tle wydarzeń” - nie sprawiaj, że wątki poboczne znienacka stają się głównymi. Nie próbuj sprawić, aby coś co ma jedynie uatrakcyjnić powieść, całkowicie ją zdominowało. Bo to ją tylko popsuje a całość przestanie być logiczna. A co za tym idzie – zrozumiała dla czytelnika.

 

Bądź rad!

„W pisaniu nie chodzi o zarabianie pieniędzy, zdobywanie sławy, panienek, partnerów czy przyjaciół. Pisanie to czary, woda życia, jak każdy akt twórczy. Woda nic nie kosztuje. Pijcie zatem” - ciesz się z faktu, że potrafisz coś stworzyć. Baw się swoim talentem, umiejętnie go używaj, lecz nie skupiaj się na korzyściach z niego płynących. Bo wówczas nie napiszesz dobrej książki. Napiszesz książkę, która bawi każdego, tylko nie Ciebie.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com