Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 22, październik 2014 17:08

Porady od Króla cz. 2

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Porady od Króla cz. 2

Stephen King – prawdziwy król horrorów, który posiada miliony fanów na całym świecie. Jego książki robią furorę, wiele z nich doczekało się ekranizacji. King jako doświadczony pisarz postanowił podzielić się z innymi cennymi wskazówkami dotyczącymi warsztatu pisarskiego. Co to za rady?

 

Czytaj i bądź czytany

„Jeśli nie macie czasu czytać, brak wam też czasu (i narzędzi), by pisać”. Co to oznacza? Dobry pisarz to taki, który zna innych autorów. Dzięki temu wzbogaca swój styl i język. Osoba, która w życiu przeczytała kilka książek na krzyż nigdy nie stworzy bestselleru z prostej przyczyny – nie będzie wiedziała ani potrafiła tego zrobić. Dlatego, jeśli zabierasz się za pisanie, nie zapomnij o czytaniu!

 

Telewizja na bok

„Telewizja to ostatnia rzecz, jakiej kiedykolwiek potrzebujesz, podczas ćwiczeń na siłowni i poza nią”. Mówi się, że telewizja to złodziej umysłu. I słusznie. Oglądanie telewizji znacznie upośledza naszą wyobraźnię. Dlatego jeśli planujesz zostać wielkim pisarzem, wyłącz telewizor. Jasne, że nie na stałe – czasami trzeba się w końcu oderwać i zrelaksować, jednak pamiętaj, aby nie włączać telewizji w trakcie pracy. Gadające głowy mogą Cię jedynie rozproszyć.

 

Jeden kwartał

„Pierwszy szkic książki, nawet długiej, nie powinien powstawać dłużej niż trzy miesiące, czyli w ciągu jednej pory roku”. Powód? W ten sposób nasza koncepcja zachowa spójność. Im dłużej zastanawiamy się nad kształtem naszej powieści, tym bardziej zmieniamy wątki i często niepotrzebnie gmatwamy fabułę, dostosowując ją do nowych doświadczeń czy wiedzy.

 

Słowo po słowie

„Niezależnie czy piszesz jedną stronę, czy tez epicką powieść w stylu >>Władcy Pierścieni<<, pracę wykonujesz zawsze słowo po słowie” - każde napisane słowo, jest kolejnym krokiem do sukcesu. Każda litera, słowo, zdanie przybliża Cię do celu, jakim jest ukończenie powieści.

 

Tajemnica sukcesu?

„Byłem zdrowy i byłem żonaty” - te słowa Kinga możemy interpretować rozmaicie. Jak interpretuję ja? Jako szczęście. Szczęście, które pozwala na spokój myślenia, a tym samym – brak chaosu w naszej powieści.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com