Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

poniedziałek, 20, październik 2014 07:53

Porady od Króla cz. 1

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Porady od Króla cz. 1

„Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” to intrygująca książka Stephena Kinga, która jest połączeniem autobiografii i poradnika dla młodych pisarzy. To właśnie w niej zawarł kilkanaście, niezwykle cennych wskazówek, które kłócą się ze znanymi kanonami warsztatu pisarza. Co takiego rzecze nam Król?

 

Myśl o sobie!

„Pisząc historię, opowiadasz ją sobie. Wprowadzając poprawki, wykreśl wszystko, co nie należy do historii”. Co to oznacza? Otóż to, że Ty, nikt inny, jesteś pierwszym krytykiem i redaktorem książki. Pisząc i tworząc zastanów się, czy sam byś sięgnął po taką pozycję, jaką próbujesz stworzyć. Jeśli tak – działaj śmiało. A jeśli nie? Zmień, popraw, coś dodaj, coś uatrakcyjnij.

 

Zrezygnuj ze strony biernej

„Nieśmiali autorzy lubią stronę bierną, tak samo jak nieśmiali kochankowie lubią biernych partnerów. Strona bierna jest bezpieczna.” i nudna. Dlatego, jeśli nie chcesz zanudzić swojego czytelnika, zaktywizuj się i nie bój używać strony czynnej!

 

Przysłówki są zakazane

„Przysłówek nie jest waszym przyjacielem” - wbrew temu co mówiono w szkole, przysłówki wcale nie wzbogacają tekstu. Jedynie go zaśmiecają sprawiając, że gorzej się go czyta. I rozumie. Dlatego odrzuć na bok przysłówki i korzystaj z całej gamy przymiotników!

 

Gramatyka nie jest najważniejsza

„Celem literatury nie jest doskonała gramatyka. Jej celem jest przyciągnięcie czytelnika i opowiedzenie mu historii.” Prosta sprawa – czy opowiadając swoim dzieciom bajkę zwracasz uwagę na składnię i poprawność gramatyczną? Nie? To tą samą zasadę zastosuj do tworzenia swoich książek. W ten sposób będą o wiele bardziej naturalne i prostsze do czytania.

 

Odkryj własną magię

„W większości przypadków u podstaw złego pisania leży strach” - po prostu wyjdź z cienia. Bądź przekonany o tym, że masz rację i że dasz radę. Błędy zdarzają się każdemu, jednak dzięki stałemu szlifowaniu warsztatu w końcu osiągniesz perfekcję. Nie bój się swoich pomysłów – w dzisiejszych czasach to właśnie oryginalne i nie trzymające się utartych ram książki mają większą szansę powodzenia!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com