Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

środa, 15, październik 2014 09:11

Szare dni znowu płyną

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Szare dni znowu płyną

Czy opisywanie codzienności może być ciekawe? Większość osób uważa, że nie. Ile razy można pisać o tym, że się jadło kanapkę lub wstało z łóżka po przespaniu ośmiu godzin? Jednak warto czasami wprowadzić taki element do swojej książki. Nie dość, że ją to uatrakcyjni, to jeszcze czytelnik poczuje się, jakby pisano właśnie o nim. Jak jednak pisać o codzienności, aby nie zanudzić siebie i innych?

 

Nie popadaj w rutynę

Jeśli nie jest to Twoim celowym zabiegiem, nie popadaj w rutynę opisując wciąż te same czynności. Opisuj to, co wydaje się inne, nietypowe. Pamiętaj, że nie wszyscy mieszkamy w takim samym domu i nie wszyscy jemy to samo na śniadanie. Takie drobne elementy mogą zaciekawić czytelnika, o ile nie opiszemy zbyt wielu takich elementów.

 

Rzeczowniki nie przymiotniki

Ważne, aby codzienność opisywać bardzo konkretnie i szczegółowo. Odrzućmy na bok wszelkie piękne epitety, które jedynie zasłonią sens i sprawią, że tekst będzie się wlókł przez wiele stron. Opisy powinny być krótkie. Tak, aby czytelnik wyobraził sobie i poczuł to, co chcesz mu przekazać. Pamiętaj, że Twój tekst jest zawsze pisany w jakimś konkretnym, wyznaczonym przez Ciebie celu. I opis codzienności też powinien czemuś służyć – przedstawieniu postaci, jej otoczenia, miejsca akcji.

 

Nie zgub się!

W codzienności można łatwo się zagubić – zarówno realnej, jak i tej wirtualnej, dlatego warto uporządkować sobie na kartce co dokładnie chcemy opisać. W ten sposób nie tylko nie zaplątamy się w toku naszego myślenia, ale przede wszystkim, unikniemy wspomnianej już rutyny. Co więcej, w ten sposób sami możemy odkryć jak codzienność może zachwycać i być nieprzewidywalna. A kiedy sami się nią oczarujemy, będziemy mogli z łatwością oczarować innych!

Last modified on środa, 15, październik 2014 09:13
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com