Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 30, wrzesień 2014 12:29

Ulepsz swój warsztat!

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Ulepsz swój warsztat!

Szukasz łatwych sposób na szybkie udoskonalenie swojego warsztatu pisarskiego? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś – dziś prezentujemy Ci kilka prostych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na Twój styl. Zdziwisz się jak proste rzeczy mogą zaowocować znacznie sprawniejszym pisaniem książki!

 

Notatnik

Łapiesz się na tym, że często wpadasz na najlepsze pomysły wtedy, kiedy jesteś daleko od swojego miejsca pracy? Jeśli tak, to świetnym rozwiązaniem będzie kupienie notatnika i zapisywanie w nim wszystkiego, co tylko wpadnie Ci do głowy. W ten sposób unikniesz sytuacji, kiedy zapomnisz o dobrym pomyśle na zwrot akcji czy też wprowadzenie dodatkowego bohatera. Dodatkowo odręczne zapiski uporządkują Twoje myśli.

 

Fiszki

Innym sposobem zapisywania dobrych pomysłów są fiszki – te małe karteczki pozwolą Ci nie tylko zebrać myśli w całość, ale również dowolnie je ze sobą łączyć. Zaletą fiszek jest fakt, iż można je dowolnie przekładać, przesuwać i łączyć, tworząc nowe, często innowacyjne rozwiązania. W ten sposób uruchomisz swoją kreatywność, a przy okazji sprawdzisz, czy obecne wydarzenia w książce tworzą jakąś logiczną całość. Fiszki to również świetny sposób na tworzenie kompozycji – zapisując najważniejsze informacje, możesz sprawdzić, w którym miejscu powieści powinny znaleźć się poszczególne wątki.

 

Czytaj

Chciałbyś wiele napisać, ale czujesz, że Twój język jest jednak zbyt ubogi? To znak, że powinieneś znacznie więcej czytać. Czytając, nie tylko wzbogacasz swoje słownictwo, lecz przede wszystkim rozwijasz swoją wyobraźnię, a co za tym idzie – kreatywność. Czytanie książek pozwala również na zapoznanie się z rozmaitymi stylami i formami literackimi, z których można później czerpać inspirację.

 

Mapa myśli

Gubisz się w swoich notatkach lub nie masz pomysłu na powiązania między bohaterami? Przetestuj mapę myśli. Może ona przybierać rozmaite formy – może dotyczyć jednego, konkretnego bohatera, do którego dopasujesz wszystkie wydarzenia lub właśnie jakiegoś wydarzenia, wokół którego narosły pewne fakty. Zapisuj, zmieniaj, modyfikuj, dopisuj – takie proste ćwiczenie sprawi, że z głowy usuniesz wszelkie sztampowe rozwiązania i dotrzesz do pokładów kreatywności!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com