Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 25, wrzesień 2014 12:41

Żeby zima nas nie zaskoczyła

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Żeby zima nas nie zaskoczyła

Uważasz, że pisanie o pogodzie jest strasznie nudne? Jeśli tak, to zapominasz o tym, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób dane zjawisko opiszesz. W Twoim tekście nie muszą co chwilę przewijać się burze z piorunami, by było intrygująco. Jak więc właściwie pisać o pogodzie?

 

Wybierz cel

Dlaczego właściwie chcesz napisać o pogodzie? Powód jest prosty: masz w tym jakiś konkretny cel. Podkreślenie panującej w tekście atmosfery, podbicie lub złagodzenie pewnych wydarzeń lub po prostu – wykreowanie w umyśle czytelnika jakiegoś konkretnego obrazu. Poza tym warto mieć na uwadze, że pogoda dosyć mocno decyduje o losach naszego bohatera. Gdy jest zimno, łatwiej łapiemy przeziębienie. Latem możemy dostać udaru słonecznego lub zostać zaatakowanym przez komary. Dlatego pamiętaj zawsze o tym, że pogoda ma swój cel i możesz ją wykorzystać w dowolny sposób!

 

Zbuduj scenę

W zależności od tego, co dokładnie chcesz ująć w danej scenie, wybierz do niej właściwą pogodę. Wewnętrzne rozterki bohatera lub ważny przełom w jego życiu dobrze zobrazujesz burzą. Sielankę – ładną, słoneczną pogodą, jednak nie upałem. Niemożność zmian – mgłą lub suszą. Możesz również wyjść poza schemat, dzięki czemu zbudujesz jeszcze lepsze napięcie i zaskoczysz swojego czytelnika.

 

Kontrast czy lustro?

Jak już zaznaczyłam – pogoda może być odzwierciedleniem uczuć bohatera lub wręcz przeciwnie – ich kontrastem, powodującym, że czytelnik jeszcze dogłębniej wszystko poczuje. Chcesz okazać szczęście? Niekoniecznie musisz wtedy pokazywać słońce. Pokaż śnieżycę, która sprawia, że bohaterowie odnajdują się w swoich uczuciach. A może bohater przeżywa tragedię? Zakpij z niego, dając idealnie czyste niebo bez jednej chmurki. Po prostu – zabaw się pogodą, tak jak ona się bawi nami na co dzień. Zapamiętuj zachody słońce i wyjątkowo zjawiskowe sceny. A potem wykorzytaj!

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com