Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 23, wrzesień 2014 10:25

Imię i nazwisko zastrzeżone

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Imię i nazwisko zastrzeżone

Jak nazwać bohatera? Tego rodzaju pytanie, mimo że pozornie dziwne, jest bardzo trafne. Tworząc powieść warto zadbać również o takie szczegóły jak imiona i nazwiska naszych bohaterów. Przypadek nie jest wskazany, ponieważ dobra powieść to taka, która jest dopracowana w najmniejszym szczególe. Jakie więc wybrać nazwisko dla bohatera?

 

Imiona-symbole

Rączka, Piekarz, Milczek, Rozbójnik – tego rodzaju nazwiska spokojnie mogą się pojawić w Twojej powieści. Imiona i nazwiska posiadające konkretne znaczenie są idealnym sposobem na to, aby dodać naszej książce symbolizmu oraz podsunąć czytelnikowi klucz do rozszyfrowania ukrytego sensu. Odpowiednio skomponowane nazwiska mogą świadczyć o charakterze bohatera, o jego pasji lub po prostu – zawodzie. Warto to wykorzystać, szczególnie, że takie nazwiska brzmią naturalnie.

 

Dopasuj imię

Kraj, epoka czy chociażby rodzaj powieści powinny decydować o tym, jakiego rodzaju imiona i nazwiska pojawią się w Twojej książce. Do kryminału nie damy raczej Różyczki Prześlicznej a do współczesnego romansu nie zaprzęgniemy Ambrożego Chwalipięty. Tworząc imiona i nazwiska bohaterów musimy mieć na uwadze to kim są, skąd pochodzą oraz w jakich czasach żyją. W ten sposób unikniemy nieścisłości w tekście oraz sprawimy, że tekst będzie się wydawał bardziej wiarygodny.

 

Pseudonimy

Tak jak i w realnym życiu, tak i w Twojej powieści niektórzy bohaterowie mogą posiadać pseudonimy. Szczególnie, jeśli są nastolatkami, dobrymi przyjaciółmi lub... członkami gangu. Raczej żaden przemytnik lub dealer nie podejdzie do klienta i nie przedstawi się: „Jestem Jan Kowalski” tylko raczej „Mów mi Skipper”. Pamiętaj, że tworząc pseudonimy, nie możesz wymyślać czegoś trudnego lub skrajnie niezrozumiałego. Najłatwiejszym sposobem na stworzenie pseudonimu jest skrócenie lub zmodyfikowanie imienia lub nazwiska bohatera, lub nadanie mu miana na cześć konkretnego wydarzenia, które występuje w powieści.

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com