Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 16, wrzesień 2014 08:28

Oparte na faktach

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Oparte na faktach

Początkujący pisarz musi się zmierzyć z wieloma kwestiami. Przełamanie oporu przed pisaniem, próba uporządkowania akcji a przede wszystkim – pokusie, aby inspirację czerpać z najbliższego otoczenia. Dziś postaramy się przedstawić jak umiejętnie korzystać z naszych znajomych i czy w ogóle opłaca się wplatać w naszą powieść osoby realne.

 

Brak kalki

Podstawowym i często powtarzanym błędem jest opisywanie naszych znajomych dokładnie takimi, jacy są. Nawet jeśli zmieniamy im imiona, często nadajemy im w całości ich osobowość, często także zawód czy rodzinę. Jest to błąd, ponieważ w ten sposób, nie dość, że trudno nam będzie dopasować postacie do tworzącej się w naszych głowach akcji, to jeszcze w razie gdybyśmy zrobili z kogoś mordercę, będzie mógł nas zwyczajnie podać do sądu o zniesławienie. Jak ten problem rozwiązać? Zamiast skupiać się na wszystkich naszych znajomych, skupmy się na jednym, a jego cechy rozdajmy kilku postaciom. W ten sposób wykreujemy coś nowego, a zarazem autentycznego, co sprawi, że nasza książka będzie atrakcyjniejsza. Jeśli do tego przeniesiemy naszych bohaterów w czasie (do przodu lub do tyłu), trudno będzie się zorientować, na kim wzorowaliśmy daną postać.

 

Co nam grozi?

Oprócz oskarżenia o zniesławienie, możemy zwyczajnie przyprawić się o blokadę pisarską. Jednak warto tutaj zaznaczyć pewną kwestię – powyższa sytuacja nie dotyczy sytuacji, w której chcemy dokładnie opisać to, co nam się przytrafiło w życiu. Wówczas my, jako twórcy, mamy pełne prawo korzystać z takich bohaterów, jakich wymaga nasza opowieść. Nawet jeśli to nie jest biografia, lecz sprytnie opisane wydarzenie z życia, w którym istotną rolę pełnili dani ludzie – nie możemy się krępować i na siłę zmieniać cały nasz pomysł. Bo w takim wypadku nasza powieść zwyczajnie nie dociągnie do końca a my pozostaniemy z niczym.

Last modified on wtorek, 16, wrzesień 2014 08:31
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com