Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

wtorek, 06, sierpień 2013 13:37

Rola redaktora

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(8 votes)
Kim jest redaktor? Czym się zajmuje? - takie pytania z całą pewnością zadaje sobie wielu z nas. Mniej więcej wiemy, czym zajmuje się redaktor w czasopiśmie, jednak jaka jest jego rola w wydawaniu książki? Pora w końcu dociec prawdy!
 
Redaktor... czyli kto?
Redaktor, według słownikowej definicji, jest osobą lub też zespołem osób, która w wydawnictwie jest odpowiedzialna za poprawność publikowanej książki. Widzimy więc, że jest to osoba niezwykle ważna – dzięki niej nasze utwory osiągają formę, której nie musimy się wstydzić. Redaktorzy, chociaż są niewidoczni i często pomijamy ich udział w dopieszczaniu dzieła, są jednymi z ważniejszych osób, które uczestniczą w procesie wydawniczym. Są to ludzie, dzięki którym możemy zachwycać się największymi bestsellerami, żyjąc jednocześnie w błogiej nieświadomości, że maszynopisy wyglądały zupełnie inaczej. 
 
Korektor, edytor, redaktor... czy to jest to samo?
Oczywiście, że nie, chociaż wielu z nas, szarych pisarzy, często myli te funkcje. Nic dziwnego, ponieważ gdy przyjrzymy się bliżej ich definicjom, są łudząco do siebie podobne, ale jednak różne. Redaktor, jak już wspomnieliśmy, zajmuje się poprawianiem błędów bezpośrednio po autorze tekstu. Korektor z kolei poprawia ewentualne literówki, błędy ortograficzne bądź też interpunkcyjne (ale także stylistyczne, jeśli się taki zdarzą), które przytrafiły się redaktorowi. A edytor? Najczęściej on odpowiada za ostateczny kształt publikacji przed wysłaniem jej do drukarni. On całościowo sprawdza tekst pod względem merytorycznym oraz językowym, nierzadko jest osobą, która podejmuje decyzję o tym, czy w ogóle należy pracować nad tekstem, czy wyrzucić go od razu do kosza. 
 
Redaktor redaktorowi nierówny
Przyglądając się czasami stopce redakcyjnej, możemy znaleźć następujące nazwy: redaktor prowadzący, redaktor merytoryczny, redaktor techniczny czy redaktor naukowy. Czym się od siebie różnią? Redaktor prowadzący jest osobą odpowiedzalną za cały proces wydawania książki, która dokonuje ostatecznej adjustacji oraz zatwierdza szatę graficzną, o którą dbają... redaktorzy techniczni. Techniczni mają za zadanie określić krój i wielkość czcionki lub fontu, zaprojektować układ zdjęć, rysunków i tabel na szpalcie. Zadaniem redaktora merytorycznego jest z kolei sprawdzenie, czy to, co autor napisał, ma ręce i nogi. To właśnie jego mamy na myśli, kiedy mówimy o „redaktorze w wydawnictwie” - merytoryczny nadaje książce taką formę językową, która przemówi do czytelników. A naukowy? Występuje tylko w przypadku opracowywania tekstu popularnonaukowego i dba on o ich merytoryczną (pod względem naukowym) poprawność. Dodatkowo przygotowuje on wymagania dotyczące formy i zawartości artykułów, które przekazuje autorom. Ujednolica oraz sprawdza zapis pod kątem poprawności oraz dba o jednolitą notację symboli czy jednoznaczne przypisanie definicji w publikacji naukowej. 
Last modified on środa, 07, sierpień 2013 07:38
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com