Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 08, marzec 2020 19:36

Co wyróżnia Twoją postać?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(0 votes)

Blizna i okulary Harrego Pottera, tarcza Kapitana Ameryki, siekiera Raskolnikowa – każdy główny bohater posiada pewną cechę lub rzecz charakterystyczną, która go wyróżnia. Dlaczego warto o taki detal zadbać i co nim może być?

Dlaczego warto wyróżnić czymś postać?

Umówmy się – książek przez wieki powstało miliony. Lepszych, gorszych. Każda posiadała bohatera. Ci, którzy w żaden sposób się nie umieli wyróżnić, zniknęli zapomniani. Dlatego jeśli chcesz się przebić przez miliony innych utworów, musisz sprawić, że Twój bohater będzie się wybijał z tłumu. Sam charakter może mu w tym nie pomóc, bo mimo wszystko wielu bohaterów posiada dokładnie taki sam zestaw cech. 

Czym można wyróżnić postać? Znaki szczególne na ciele

Może to być blizna o specyficznym kształcie i unikalnym przeznaczeniu, tatuaż lub unikalny kolor oczu. Ważne, aby ta cecha była naprawdę unikalna a zarazem – rzucająca się w oczy. Dobrze jest, aby posiadała także swoją historię. Istotne jest to, aby to była rzecz, która nie stała się bez przyczyny – nawet jeśli to tatuaż, to grunt, aby był wykonany z jakiegoś szczególnego powodu. 

Czym można wyróżnić postać? Gadżety

Jeśli nie chcesz, aby Twoja postać miała jakąś wyróżniającą się cechę fizyczną, zawsze możesz dołączyć do niej jakiś gadżet. Szczęśliwa moneta, amulet, broszka, ulubiona biżuteria, łańcuszek – cokolwiek tylko wymyślisz. Tak jak w przypadku fizjonomii, tak i gadżet musi mieć swoją historię i wartość. Mógł być ofiarowany przez kogoś bliskiego i mieć wartość rodzinną albo znaleziony na polu bitwy. Ważne, aby odgrywał jakąś kluczową rolę w historii, czyli np. stał się symbolem rewolucji jak broszka kosogłosa w „Igrzyskach śmierci” lub patronus Snape’a w „Harrym Potterze”, symbolizujący jego miłość do zmarłej matki głównego bohatera.