sobota, 16, listopad 2019 21:21

Paczka przyjaciół – jak ją stworzyć w utworze?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(0 votes)

Paczka przyjaciół to częsty motyw w amerykańskich sitcomach i anglosaskich powieściach. Warto jednak ten motyw wykorzystać w polskiej literaturze. Jak stworzyć odpowiednią paczkę przyjaciół dla naszego bohatera? To nie jest trudne – muszą się w niej znaleźć po prostu osoby z konkretnymi cechami charakteru.

Motyw przyjaciół – dlaczego warto?

Przyjaźń w polskiej literaturze zazwyczaj jest dość skromna – dotyczy dwóch, góra trzech osób, wliczając w to głównego bohatera. A szkoda! Większa grupa znajomych umożliwia tworzenie wielu mniej lub bardziej zabawnych sytuacji. Dodatkowo mnogość charakterów również uatrakcyjnia akcję – wówczas czytelnik ma szansę zidentyfikować się z wybraną postacią, którą niekoniecznie jest główny bohater. Słowem – opisując grupkę przyjaciół, mamy większą szansę stworzyć uniwersalny utwór. 

Kto powinien być w paczce przyjaciół?

Standardowa grupa przyjaciół składa się: z pary idealnej (lub pozornie idealnej), która reprezentuje pewne tradycyjne wartości, wiecznego singla/singielki, który nie wstydzi się swojej seksualności oraz osoby (kobiety lub mężczyzny), do której wzdycha główny bohater. Dodatkowo w paczce przyjaciół może znaleźć się osoba robiąca za nadwornego błazna – infantylna, raczej nie traktowana zbyt poważnie, często z dziwacznym hobby lub lubiąca ezoterykę. Ta postać często z jednej strony genialnie wprowadza wątki komediowe, a z drugiej – bywa niejednoznaczna, bo zdarza jej się zachować „doroślej” niż idealna para. Warto, aby każda z postaci prezentowała nieco inne wartości, lecz nie na tyle skrajne, aby czytelnik nie musiał się zastanawiać, w jaki sposób doszło do tego, że te osoby się przyjaźnią.