Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 19, sierpień 2018 18:13

Jakiej długości powinny być rozdziały w powieści?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(1 Vote)

Powieści bywają różne – wiele z nich dzieli się na części lub rozdziały. Jednak jeśli decydujemy się na taką formę, to powstaje pytanie – jak długi powinien być pojedynczy rozdział? Czy są jakieś odgórne limity? Czy można przesadzić z długością? Okazuje się, że mimo iż nie ma sztywnych reguł, warto zastosować się do kilku podstawowych rad. 

Teoretyczne założenia podziału na rozdziały

Powieść z rozdziałami to tak naprawdę efekt pojawienia się powszechnie drukowanych gazet. Wówczas na ich łamach zaczęto publikować powieści, które, z racji ograniczonej ilości miejsca, były dzielone na krótsze fragmenty. Później, wydawane w całości, były automatycznie dzielone na rozdziały. Każda część była zatem jakąś odrębnym fragmentem, posiadającym swój początek, rozwinięcie i koniec, jednak, jednocześnie spójnym z poprzednimi fragmentami, tak, aby tworzyć jedną spójną historię. Współcześnie, gdy utwory nie są już raczej publikowane w prasie (a jeśli już, to z informacją, iż całość można przeczytać w wydanej książce), jednak rozdziałowość pozostała i służy głównie oddzieleniu poszczególnych wątków od siebie, np. w rozdziale nr 1 historia jest opowiedziana przez osobę X, a w rozdziale nr 2 przez osobę Y. 

Długość rozdziału – wygrana rozsądku!

Czy istnieje jakieś minimum lub maksimum dotyczące długości rozdziałów? Nie! Tak naprawdę tutaj najbardziej liczy się to, aby historia była przyjemna do czytania (również pod względem czytelności tekstu) dla odbiorcy. Oznacza to, iż zarówno zbyt krótkie, 3-10 zdaniowe, jak i zbyt długie, np. 50 stronicowe, rozdziały są cięższe w odbiorze. W przypadku zbyt krótkich rozdziałów powstaje też pytanie, czy naprawdę są one słusznie tak poszatkowane i faktycznie każdy z nich jest odrębną częścią. W przypadku zbyt długich, współcześni czytelnicy wychowani na Internecie, zwyczajnie szybciej się nudzą i mogą nie dobrnąć do końca. Dlatego długość rozdziału powinna być taka, aby móc faktycznie opowiedzieć jakiś fragment naszej historii, lecz nie przegadać historii.