Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 29, kwiecień 2018 18:08

Jak nie zepsuć dobrej książki?

Written by Małgorzata Jurtowska
Rate this item
(0 votes)

Po zakończeniu swojego utworu, zazwyczaj pisarz wraca do niego kilkukrotnie, próbując go dopracować. To bardzo dobra praktyka – bardzo rzadko pierwotna wersja jest na tyle doskonała, aby od razu trafić do wydawcy. Jednak popadając w przesadę można bardzo łatwo zniszczyć swoje dzieło. Czego unikać, poprawiając książkę, aby jej nie zepsuć?

Nigdy nie nadpisuj pierwotnego pliku

Głupia zasada? Niekoniecznie! Co prawda w ten sposób będziemy na dysku posiadać kilkadziesiąt plików z naszą książką, ale w ten sposób zawsze będzie można wrócić do poprzedniej wersji sceny. Nadpisując plik po prostu odbieramy sobie możliwość przeanalizowania, który wariant jest lepszy oraz – uniemożliwiamy sobie powrót do dawnej formy. Dlatego twórz kolejne pliki, najlepiej zaznaczając w nazwie pliku czym wyróżnia się dana wersja. W ten sposób nie zagubisz się w tonie plików i łatwiej porównasz poszczególne warianty. 

Nie poprawiaj ciągle tego samego

Próbując doszlifować tylko jedną scenę, często zapominamy o pozostałych, zostawiając je w gorszej formie. Dodatkowo, fiksując się na jeden fragment, nie potrafimy obiektywnie go ocenić. Tak przesiąkamy poprawkami, że tracimy perspektywę oraz główną myśl, jaka nam przyświecała. Dlatego nie daj się omamić i nie poprawiaj stale jednego fragmentu. To donikąd nie doprowadzi a często może całkowicie zrujnować utwór. 

Nie skracaj (za bardzo)

Redagując swoją książkę często mamy tendencje do jej skracania. To nie jest złe – dzięki temu unikamy sytuacji, w której całość jest zbytnio przegadana i rozwleczona. Poprawia to spójność i dynamikę akcji. Ale i tu bardzo łatwo można popaść w przesadę – znienacka z 300 stron może nam zostać 100, z których tak naprawdę nic nie wynika. Skracanie bowiem może doprowadzić do wyrzucenia istotnych elementów, które doprecyzowywały akcję. Wyrzucając je, możemy sprawić, że całość przestanie być czytelna i łatwa dla czytelnika.