Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 16, wrzesień 2017 22:39

Jakie są granice satyry?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Teoretycznie istnieje coś takiego jak wolność słowa (ba, jest zapewniona w Konstytucji!). Co za tym idzie – obywatele, w tym twórcy, mogą bez ograniczeń wyrażać swoje opinie czy też nawet zamieszczać je w swoich utworach. Można śmiać się, krytykować i przerysowywać. Jednak każda wolność posiada pewne ograniczenia, które zwyczajnie chronią swobody i prawa innych obywateli. Jak daleko zatem autor może się posunąć w satyrze ujętej w dziele?

Czym jest satyra?

Satyra to gatunek literacki, który posiada cechy zarówno liryki, epiki, jak i dramatu. Jej celem jest wyśmianie jakiegoś zjawiska przez jego wyolbrzymienie i wykorzystanie karykatur odnośnie bohaterów. Co istotne – wyśmianie nie ma wskazywać drogi rozwiązania problemów, lecz jedynie uświadomić społeczeństwo o istnieniu tego rodzaju kwestii. Bowiem w tego rodzaju utworach literackich pod lupę bierze się zarówno wydarzenia polityczne, jak też społeczne. Posiada swoje korzenie aż w starożytności – satyry tworzył sam Horacy. Z polskich satyryków najbardziej znany jest Ignacy Krasicki.

Czy satyra posiada granice?

Teoretycznie nie. Każdy z nas, niekoniecznie pisarz, może stworzyć satyrę dowolnych wydarzeń – zarówno aktualnych, jak i zamierzchłych. Nie ma przepisów prawnych dotyczących tego, co można zawrzeć w takim utworze, a czego nie. Dochodzą jednakże kwestie moralne i interesu społecznego. Satyrze bowiem są poddawane także konkretne osoby, często znane, które mogą tego rodzaju utwór uznać za uwłaczający i psujący ich dobre imię. W takim przypadku można zostać pozwanym z tytułu znieważenia lub zniesławienia tejże osoby. Warto także mieć na uwadze fakt, czy tego rodzaju utwór nie zrazi do nas społeczeństwa, powodując, że zamiast się wznieść na wyżyny kariery pisarskiej, zostaniemy potępieni i zapomniani. Dlatego jeśli satyra ma jakieś granice to są nimi: dobry smak i stopień szkodliwości społecznej.  

Last modified on sobota, 23, wrzesień 2017 20:02
Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com