Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 30, lipiec 2017 00:40

Ile czasu potrzeba, by zostać pisarzem?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Tydzień, miesiąc, rok, dziesięć lat? Ile czasu jest potrzebne, by zostać pisarzem i móc się takim mianem określać? Nie da się tego zamknąć w jednoznacznych formach. Co więcej – ważniejszy jest tutaj nie czas, lecz tempo nabywania umiejętności i kształtowania swojej twórczości. Jednym to zajmuje kilka tygodni, innym – wiele lat. Co zatem wpływa na to, jak długa jest droga do zostania pisarzem?

Częstotliwość pisania

Nie ukrywajmy – jeśli dana osoba codziennie stara się ćwiczyć warsztat, jej postępy będą bardzo szybkie. Ten czas będzie się wydłużać w zależności od odstępów, jakie będą się pojawiać między poszczególnymi ćwiczeniami. Zatem ciężko jest porównać osobę, która codziennie poświęca godzinę na warsztatowe zadania z tą, która tego czasu ma mniej i może poświecić jedynie godzinę/dwie w tygodniu czy miesiącu. Przede wszystkim należy zrozumieć, że to nie jest wyścig. Lepiej pisać rzadziej, ale dokładniej wypełniając instrukcje, zastanawiając się głębiej nad tym, co się chce opisać niż codziennie i byle jak. Dlatego częstotliwość zawsze trzeba brać pod uwagę z dokładnością.

Słomiany zapał

Nie chcesz ćwiczyć, lecz stworzyć od razu dzieło? W porządku. Twórz. W końcu każdy z nas posiada nieco inne podejście i nie wszyscy muszą zaczynać od ćwiczeń warsztatowych. Niektórzy wolą wskakiwać od razu na konia i pisać. Tak jest w przypadku, kiedy mamy pomysł na książkę i chcemy już się zabrać za jej pisanie. Jednak w takiej sytuacji istnieje ryzyko, iż nasz zapał do pisania tak szybko jak się pojawił, tak zniknie. Wówczas trudno o nazwanie kogoś pisarzem, skoro stworzył niepełną książkę i tak naprawdę nie wie nic o tworzeniu. Dlatego, jeśli chcesz zostać twórcą – po prostu postaraj się ukończyć swoją książkę. A później ją poprawić i spróbować wydać. To, czy Ci się to uda, to inna sprawa.

 

 

 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com