Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 23, lipiec 2017 22:55

Bohater nie jest nieomylny!

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Co jest najbardziej irytujące w książce? Oprócz nagromadzenia błędów językowych i logicznych, równie denerwujący jest fakt, gdy główny bohater okazuje się być nie tylko wszechwiedzący, ale również uchodzi za alfę i omegę. Zawsze podejmuje słuszne decyzje i nie sposób go zagiąć. Dlaczego to tak denerwuje? Ponieważ nie jest realne!

Bohater to też człowiek!

W każdym utworze istotną kwestią jest realizm. Nawet jeśli świadomie chcemy od niego odejść, musimy mieć pewną bazę, od której próbujemy odskoczyć. To jest również ten element, który najbardziej przyciąga czytelnika. Może się oderwać od rzeczywistości, będąc na skraju jawy i snu, gdzie fabuła jest fikcyjna, lecz nadal w jakiś sposób możliwa do realizacji. Dlatego bohaterowie powinni posiadać cechy ludzkie. Oprócz charakteru, który nie musi być idealny, muszą także wykazywać się pewną skłonnością do popełniania błędów, nawet w kluczowych dla akcji momentach. Oczywiście nikt z nas nie lubi „psuć” postaci – chcemy, by były idealne i wymuskane, jednak wówczas stworzymy jedynie karykaturę prawdziwego bohatera. 

Medium i omnibus w jednym

Tworząc książkę, często zdarza się nam wplatać bohaterowi przeczucia co do nadchodzących zdarzeń. On nie dość, że wie, co się stanie, to jeszcze potrafi przewidzieć, jaka decyzja będzie dobra i dokąd go to doprowadzi. To błąd! Pomijając aspekt realizmu, jest to zwykły strzał w kolano. Podrzucając bohaterowi przeczucia co do przyszłych zdarzeń, całkowicie niwelujemy sobie efekt zaskoczenia. Czytelnik bowiem już wie, że coś się wydarzy, często jest w stanie także zgadnąć co to będzie. Jeśli zatem nie chcesz zanudzić swojego czytelnika, nie odkrywaj kart. Oczywiście, od czasu do czasu, postacie mogą mieć intuicję, jednak niech to nie będzie normą. Wówczas bowiem wszystko, co się będzie działo, będzie przewidywalne jak brazylijska opera mydlana. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com