Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 08, lipiec 2017 22:35

Książka a rzeczywistość

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Obowiązki, rutyna, miłe i ponure chwile, problemy i radości. Każdy z nas posiada inne życie – inną rodzinę, otoczenie, warunki. W jaki sposób wpływa to na naszą twórczość i, co ważniejsze, na ile utwory powinny odzwierciedlać rzeczywistość? Czy istnieje magiczna granica, po przekroczeniu której, utwór staje się zbyt realny?

Realność a gatunek literacki

Stopień przenikania się „prawdziwego życia” do literatury zależy od gatunku, w jakim chcemy tworzyć. W przypadku fantastyki będzie to minimalne, z kolei przy literaturze faktu – maksymalne. W przypadku pozostałych gatunków, wszystko zależy od naszych intencji i pomysłu. Kryminały, thrillery czy też dramaty mogą bez problemu opierać się na faktach, ukazując, w pewien udoskonalony sposób, daną historię. W przypadku komedii i satyr jest to już bardziej utrudnione, ponieważ ich celem jest rozrywka. Dlatego siłą rzeczy są mniej realne i bazują na tym, aby poprawić czytelnikowi humor. 

Dlaczego ludzie czytają książki?

Innym istotnym aspektem jest fakt, iż książki nie mogą być zbyt realne. Odbiorcy sięgają po nie po to, by się oderwać od codzienności, uciec w marzenia. Dlatego świat opisywany przez autorów musi być nieco podrasowany względem tego, co się dzieje na co dzień. Jeśli stworzymy historię, w której bohaterowie chodzą po prostu codziennie do pracy, zmagają się z rachunkami, przebitymi oponami, robieniem zakupów żywieniowych, etc., to zwyczajnie zniechęcimy czytelnika. On to już ma na co dzień, nie musi czytać o tym w książce. 

Jak zatem pogodzić realia z wyobraźnią?

Dobra książka powinna być jak realistyczny sen. Z jednej strony jesteśmy w stanie uwierzyć w to, że wydarzenia są prawdziwe. Żyjemy przygodami bohaterów, współodczuwamy ich emocje, oburzamy się, gdy zrobią coś idiotycznego. Z drugiej, pozostaje mała furtka, dzięki której czytelnik doskonale wie, że całość jest zmyślona. Taką furtką może być zbyt idealne zachowanie w pewnych sytuacjach, wyidealizowany charakter bohatera czy też zbyt sensacyjne przygody, które nie spotykają przypadkowych osób. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com