Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

sobota, 01, lipiec 2017 16:11

Jak opisać świat mody?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(1 Vote)

Dla szarego człowieka świat mody kojarzy się z luksusem, wyrafinowaniem i wyższą sferą. Jest to dość odległa rzeczywistość, którą nieliczni mogą poznać z bliska. Dlatego właśnie część czytelników chętnie sięga po tego rodzaju historie. Przybliżają coś, co normalnie jest nieosiągalne. Jak zatem opisać świat mody, stylu i glamour?

Szaraczek wkracza na salony

Trochę sztampowym, lecz nadal atrakcyjnym motywem jest opisanie tego świata z perspektywy osoby, która go nie zna a dzięki zbiegowi okoliczności w niego wkracza. Zazwyczaj taki bohater jest niepozorny, cichy, nieśmiały, może nawet biedny. Z czasem przechodzi metamorfozę, która ukazuje, jak szybko moda potrafi zawładnąć umysłem i wedrzeć się nawet w najbardziej oporny umysł. Bohater z pierwotnie sceptycznego staje się entuzjastą otaczających go ludzi i wydarzeń, dzięki czemu czytelnik coraz lepiej poznaje samo środowisko. 

Bogaci o zimnym sercu?

Inną ważną postacią jest autorytet w dziedzinie mody. Może to być szef firmy, projektant lub topowa modelka. Ważne, aby z początku ta osoba wydawała się nieprzyjazna i ekscentryczna. Główny bohater nie pojmuje jej zachowania, wręcz się z niego śmieje. Z czasem poznajemy tę postać coraz lepiej. Ukazujemy jej wady, ukryte pragnienia, słabości i przyczyny swoistej bezwzględności po to, by na sam finał, ukazać ją w dobrym świetle. 

Rywalizujący wróg

Skoro istnieje niepozorny główny bohater, to musi istnieć również jego przeciwieństwo i wróg. Osoba, która nie jest tak ważna jak autorytet, ale zna się równie dobrze na tej tematyce. Niesympatyczna, zimna, wyniosła, nieakceptująca głównego bohatera. W ten sposób tworzymy naturalnego wroga głównej postaci oraz ukazujemy, że w każdym środowisku może się trafić ktoś wybitnie niesympatyczny. 

 

Uwaga: Powyższe elementy można wykorzystać także przy innych „luksusowych” środowiskach, do których z reguły nie posiadamy dostępu. Schemat pozostaje podobny, istotne, aby szczegóły były specyficzne dla danej branży. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com