Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

niedziela, 25, czerwiec 2017 21:39

Jak stworzyć bohatera-naukowca?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Inteligentny, wyspecjalizowany w danej dziedzinie. Niekoniecznie stary – w zależności od naszego pomysłu, możemy opisywać zmagania starego profesora, jak i młodego doktoranta, który dopiero zaczyna swoją karierę. Obie odmiany są ciekawe i niosą za sobą nieco inne elementy, które musimy opisać, by odpowiednio je wykreować. Jak zatem stworzyć bohatera poświęconego karierze naukowej?

Początkujący naukowiec

W przypadku młodego naukowca, który dopiero rozpoczyna swoją karierę, ważne jest, aby podkreślić jego zapał. Powinien mieć mocno wyidealizowane spojrzenie na środowisko naukowe, mnóstwo pomysłów na ulepszenie świata i chęć uczestniczenia niemalże we wszystkim. Nadgorliwość, wymieszana z inteligencją powinny go wyróżniać z tłumu. Choć nie muszą – równie dobrze może być on cichy i zahukany, skupiony jedynie na wypełnianiu poleceń swoich zwierzchników. Ważne, aby w trakcie opisywania jego ścieżki kariery ukazać, jak bardzo jego marzenia, plany, odbiegają od rzeczywistości. Zawieszenie projektu, odrzucenie badań czy nawet wahanie nad słusznością kontynuowania działań naukowych – to wszystko powinno mu towarzyszyć, ukazując jego niezłomność i chęć walki o swoje racje. 

Stary profesorski wyjadacz

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku starszych, o wiele bardziej doświadczonych naukowców. Oni już posiadają pewną, ustaloną pozycję, są poważani w branży. Ich cele są inne – nie chcą już wymyślać czegokolwiek, co poprawi świat. Oni chcą ugruntować swoje osiągnięcia i pokazać innym, że to właśnie ich teorie powinny być przekazywane młodszym pokoleniom. Również zmienia się opis życia takiego bohatera. Zamiast ciągłego biegania od sali wykładowej do laboratorium, profesorowie w literaturze skupiają się bardziej na decyzjach administracyjnych (nierzadko bowiem należą do władz uczelni), wyjeżdżają na konferencje i sympozja zagraniczne, czy też nawet uczestniczą w międzynarodowym projekcie jako wsparcie eksperckie. Tutaj, w opisie fabuły, można skupić się albo na strachu przed młodszymi adeptami nauki, albo na dążeniu do zdobycia nagrody, np. Nobla. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com