Przeczytaj raport i sprawdź, jak wydać książkę

czwartek, 15, czerwiec 2017 10:58

Jak opisać trudy macierzyństwa?

Written by Ewa Wiecha
Rate this item
(0 votes)

Motyw matki w literaturze pojawia się od stuleci. Jest ona prezentowana na setki różnych sposobów. Od idealnej, wychowującej swoje dzieci z miłością i rozwagą, po patologiczną, która zamiast słów używa rękoczynów a zamiast serca ma głaz. Oprócz samej postaci, warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób opisać blaski i cienie macierzyństwa. W ten sposób można stworzyć zarówno komedię, jak i dramat.

Notoryczny brak czasu 

Brak snu. Brak własnego życia. Brak chwili na zjedzenie kromki chleba. Matki często cierpią na całkowity brak czasu, wywołany przelaniem całej swojej uwagi na dziecko. Jeśli opisujemy matkę w ten sposób, ważne jest, aby podkreślać jej stan. Brak makijażu, ten sam dres, worki pod oczami – generalnie obraz nędzy i rozpaczy. Oczywiście w skrajnym przypadku. Jeśli decydujemy się na wariant mniej drastyczny, wówczas warto określić, na co konkretnie matka nie ma czasu a chętnie by go znalazła. 

Nowe priorytety

Niezależnie od tego, czy opisujemy matkę noworodka czy też nastolatka, bohaterka-matka będzie miała zupełnie inną wizję świata niż kobieta bezdzietna. Nawet w najbardziej patologicznych stosunkach dziecko będzie stanowiło ważny element jej świata. Różnica tylko będzie polegała na tym, jak ona będzie się do tego elementu odnosiła. Tak czy inaczej – w przypadku troskliwej matki, dziecko będzie zawsze na czele listy priorytetów, niezależnie od tego, co by się wokół działo. 

Małe dzieci – mały kłopot…

Ważne, aby przy opisywaniu macierzyństwa wskazywać różnice między wychowywaniem niemowlaka, małego dziecka, przedszkolaka czy też nastolatka. Problemy będą bowiem zupełnie inne. O ile u malucha katastrofą może być wysypka, o tyle przy nastolatce – jej problemy sercowe czy też młodzieńczy bunt. Ważne, aby opisywać każdy ten problem z perspektywy matki, tj. niekiedy nieco go wyolbrzymiając i podkoloryzując. 

Ewa Wiecha

Ewa Wiecha

Dziennikarka, copywriterka, redaktorka: sn2.eu, sn2world, welt.sn2world

Website: zlamanepioro.blogspot.com